Jasełka w Płoskiem z gośćmi ze Szkocji

Szkolny spektakl jasełkowy i koncert zespołu „Ale Cantare” uświetniły wizytę Polonii szkockiej z Glasgow w Płoskiem. Niemal 30-osobowa grupa Polaków mieszkająca w Szkocji gościła w Gminie Zamość i mieście Zamość w dniach 20-22 stycznia 2019 r. Polacy z Glasgow tworzą Grupę Folkową „Gościniec”, która wystąpiła dla Płoszczan w ostatni wieczór ich pobytu na Zamojszczyźnie.

Zanim „Gościniec” z Glasgow wystąpił w świetlicy w Płoskiem, przez całą niedzielę i poniedziałek brał udział w licznych koncertach i spotkaniach zarówno w Zamościu, jak i w obrębie Gminy Zamość. Poniedziałkowe wydarzenie artystyczne w świetlicy w Płoskiem (21.01.) było więc pożegnalne, bo nazajutrz grupa odleciała do Glasgow.
Wieczorne spotkanie kolędowe w Płoskiem otworzył i poprowadził organista kościoła parafialnego, Krzysztof Ostasz – Radny Rady Gminy Zamość. Potem dla publiczności i polskich gości ze Szkocji wystąpiły dzieci i młodzież z pobliskiej Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II. Jasełka w wykonaniu niemal 30-tki szkolnych artystów, w oprawie muzycznej szkolnego chóru, wprowadziły zgromadzonych w świąteczny nastrój Bożego Narodzenia. Wszyscy byli pod wrażeniem, zwłaszcza bardzo długich i rymowanych kwestii młodych aktorów, odgrywanych z pamięci. Po szkolnej części artystycznej głos zabrała „szefowa” szkockiej Polonii, Joanna Matwiejczuk, przedstawiając publiczności zespół „Gościniec”. Grupę tworzą członkowie 14 rodzin, a jej cechą charakterystyczną są niejednolite stroje, wzorowane na różnych strojach ludowych tych regionów Polski, z których pochodzą poszczególni członkowie zespołu – całość tworzy bardzo ciekawe i barwne zestawienie wizualne motywów ludowych polskich strojów staropolskich. Jednak na występ „Gościńca” trzeba było jeszcze poczekać, ponieważ miejscowy zespół „Ale Cantare” też przygotował dla wszystkich ucztę muzyczną. Po kilku samodzielnie odśpiewanych utworach zaproszono gości z Glasgow, w tej części koncertu kolędy wykonywano na przemian: grupa „Gościniec” sama, a potem razem z „Ale Cantare”. Publiczność w świetlicy była zachwycona. Na koniec głos zabrał wójt Ryszard Gliwiński, który razem z radnymi podziękował „Gościńcowi” za wizytę i wręczył Polakom ze Szkocji pamiątkowe albumy, gminne kalendarze i zestawy gadżetów promocyjnych Gminy Zamość.

GOK: JK

Skip to content