Święto Niepodległości w Gminie Zamość

Kościół w Wólce Panieńskiej stał się w tym roku głównym miejscem gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości i 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości rozdano wśród zgromadzonych ponad setkę pięknych, ręcznie wykonanych, kotylionów.

W poniedziałek, 11 listopada 2019 r. o godzinie 11:30 w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Wólce Panieńskiej ksiądz proboszcz Jan Cielica zainicjował koronkę do miłosierdzia bożego, modląc się za zmarłych Radnych, Sołtysów, Strażaków, Pracowników gminnej administracji i innych Samorządowców Gminy Zamość. Specjalnie ku Ich pamięci zapalono i ustawiono przy ołtarzu cztery znicze. Imiona i nazwiska tych, którzy odeszli odczytywali kolejno Wojciech Suchowicz – Przewodniczący Rady Gminy Zamość, Dariusz Tłuczkiewicz – Sołtys Białobrzeg, Wójt Ryszard Gliwiński i druh Piotr Koczułap – prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Zamościu. Potem, w samo południe, tuż przed uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny, kilkaset głosów wspólnie odśpiewało hymn Polski razem z gminnym chórem mieszanym „Sitanianie” pod kierunkiem Ireny Dużyńskiej i przy akompaniamencie Tadeusza Flora. Tak rozpoczęły się główne gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Zamość. Wcześniej, przy wejściu do kościoła, Bartłomiej Pikuziński z Młodzieżowej Rady Gminy Zamość przypinał uczestnikom uroczystości bardzo ładne biało-czerwone kotyliony, które przez 2 poprzedzające tygodnie powstawały ręcznie w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury pod okiem instruktorki sekcji plastycznej, Magdaleny Malinowskiej. Stały się niewątpliwie bardzo atrakcyjną ozdobą i barwnym elementem wydarzenia, nawiązując do historii polskich działań niepodległościowych.
Uroczystość gminną zaszczycił swoją obecnością Honorowy Obywatel Gminy Zamość – najstarszy oficer pożarnictwa po prawej stronie Wisły, pułkownik w stanie spoczynku, Mieczysław Skiba, który na powitanie usłyszał też z mównicy życzenia z okazji niedawno obchodzonych 92. urodzin. Do kościoła w Wólce Panieńskiej przybyły, oprócz grupy mieszkańców sołectwa i parafii, także osoby, reprezentujące gminną administrację, jednostki samorządowe i pomocnicze Gminy Zamość oraz organizacje społeczne. Gminę Zamość reprezentowali również dwaj Wójtowie – pierwszy i obecny, tj. Jerzy Kudyk i Ryszard Gliwiński. Delegacji Rady Gminy Zamość przewodził jej Przewodniczący Wojciech Suchowicz, który jest zarazem Sołtysem Wólki Panieńskiej. Honorową wartę podczas koronki do miłosierdzia bożego i całej Mszy św. pełniły poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Zamość. Pobliską szkołę z Kalinowic reprezentowała vice-dyrektor Halina Kwiatkowska z grupą nauczycieli, a także grupa uczniów w różnym wieku, z których kilkoro czynnie włączyło się w przygotowanie oprawy liturgicznej.
Pamiętając, że historia jest nauczycielką i mądrze jest ją znać i wystrzegać się błędów, obecni na zakończenie polecili Bogu naszą Ojczyznę i jej sprawy słowami modlitwy księdza Piotra Skargi.
O wokalno-muzyczną stronę uroczystości w kościele zadbał chór mieszany „Sitanianie”, który następnie po Mszy św. dał półgodzinny koncert pieśni patriotycznych. Akustyka kościoła i wysoki poziom artystyczny chórzystów dało razem wspaniały, monumentalny efekt. Warto nadmienić, że formacja ta istnieje już 11 lat i jest bodajże najbardziej utytułowaną i nagradzaną grupą wokalną z Gminy Zamość. Ich dobra passa trwa – aktualnie chór awansował do ścisłego finału XX Wojewódzkiego Jesiennego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów, organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.
Po głównych uroczystościach w Wólce Panieńskiej po południu odbyły się jeszcze wydarzenia towarzyszące, w tym „Sołeckie Spotkanie Niepodległościowe” w Kalinowicach oraz „Polaków wspólne śpiewanie o wolności” w GOK-u w Wysokiem. To ostatnie przedsięwzięcie zostało zauważone, wśród setek innych wydarzeń organizowanych tego dnia w całym województwie, przez reporterów TVP Lublin, co zaowocowało krótką relacją filmową pokazaną w wieczornej Panoramie Lubelskiej.

GOK: Jarosław Kalbarczyk
ZSPiP: Halina Zielonka

Skip to content