XIII Dzień Muzealnika w Wysokiem

XIII Dzień Muzealnika w Wysokiem

Tegoroczna edycja Dnia Muzealnika odbyła się 2 czerwca na terenach zielonych przy Regionalnej Izbie Pamięci.
Występy sceniczne rozpoczęła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Białowola, pod kierunkiem Andrzeja Greszty. Następnie część artystyczną zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Edwarda Kasprzysiaka, pod opieką i przy akompaniamencie Krzysztofa Mroza – zastępcy dyrektora szkoły. Wystąpiły uczennice klasy VIII, które wykonały m.in. piosenkę o Wysokiem, kabaret „Szóstaki” uczniów klasy VI oraz solistka Oliwia Ziarkiewicz.
Oficjalnego otwarcia festynu i powitania jego uczestników dokonali: Ryszard Gliwiński wójt gminy Zamość, Wojciech Suchowicz przewodniczący Rady Gminy Zamość, Katarzyna Szałacha sołtys sołectwa Wysokie i Wanda Szpuga przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem.
W trakcie Dnia Muzealnika prowadzona była zbiórka w ramach kampanii Kilometry Dobra na rzecz Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu. Jej celem jest zebranie środków potrzebnych do wykonania koniecznej adaptacji nowo otrzymanego budynku Stowarzyszenia w Zamościu. W związku z przeprowadzaną akcją pamiątkowe statuetki, wręczone przez Jadwigę Stromkie – przewodniczącą PSONI Koło w Zamościu i Krzysztofa Rysaka – dyrektora Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Zamościu, otrzymali: Ryszard Gliwiński wójt gminy Zamość, Wojciech Adamczyk członek Rady Sołeckiej Wysokiego oraz Wanda Szpuga przewodnicząca KGW w Wysokiem.
Z pokazem tanecznym w czterech odsłonach zaprezentowała się grupa taneczna Fresh Dance, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem. Były to: choreografie dance, show dance i hip hop. Ponieważ dziewczęta z grupy starszej wystąpiły tym samym po raz ostatni, otrzymały wraz z instruktorką Edytą Zając, podziękowania i pamiątkowe puchary od Jarosława Kalbarczyka dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury.
Na scenie zaprezentowały się kolejno zespoły: „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii i „Ale Cantare” z Płoskiego. Następnie z pokazem walki wojów wystąpiła Drużyna Grodu Czerwień, która podczas Dnia Muzealnika rozbiła swój średniowieczny obóz prezentując: pokazy wczesnośredniowiecznego uzbrojenia, bicie monet Bolesława Chrobrego, stanowisko łucznicze oraz życie w średniowiecznej wiosce.
Natomiast prezentację psów myśliwskich rasy cocker spaniel przeprowadzili myśliwi z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu.
Do konkursu wiedzy „zgaduj-zgadula” o Regionalnej Izbie Pamięci, zaprosiły panie ze Stowarzyszenia „Wysokie nad Łabuńką”. Wierszowane zagadki o eksponatach, które można zobaczyć w Izbie, nie sprawiły dzieciom – uczestnikom dużych trudności, za co otrzymały one nagrody.
Z koncertem wystąpił także zespół Show Men Szopinek. Zaprezentowali się również młodzi wykonawcy: Zuzanna Izabela Wojczuk z Młodzieżowej Rady Gminy Zamość, a następnie z występem w stylu rap – Konrad Lis występujący jako LISU ZTW.
Program Dnia Muzealnika zakończył zespół „Dekada”, który zaprosił uczestników do wspólnej zabawy.
Na placu festynu przygotowane zostały liczne atrakcje towarzyszące. Minibieg na orientację prowadził Uczniowski Klub Sportowy Azymut Siedliska. Grę terenową proponowała Młodzieżowa Rada Gminy Zamość – za rozwiązanie zagadek i wypełnienie karty do gry, uczestnicy otrzymywali upominki.
Animatorzy Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość prowadzili warsztaty plastyczne „kolorowy brelok z pomoponu”, animacje i konkurencje sprawnościowe z nagrodami.
Do literackiej zabawy fantowej zaprosiła Biblioteka Publiczna Gminy Zamość, swoje stoisko miał również Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy Zamość.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zamościu na swoim stanowisku prezentował symulatory dachowania oraz symulator zderzeniowy, dzięki którym można było przekonać się jak ważną rolę pełni zapinanie pasów w samochodzie podczas jazdy.
Konkurencje sprawnościowe, w tym tor przeszkód i zawody rowerowe dla dzieci i młodzieży, przeprowadził Wojciech Adamczyk z Rady Sołeckiej Wysokiego.
Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ zapraszało na animacje dla dzieci, warsztaty plastyczne – „Pamiątkowe magnesy na drewnie” oraz gofry.
Wystawę haftu i rękodzieła przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Wysokiem. Obejrzeć można było również wystawę prac plastycznych Jerzego Tkaczyka, mieszkańca Wysokiego, przedstawiające przyrodę, architekturę i martwą naturę. Prace zostały wykonane takimi technikami plastycznymi jak: akwarela, pastele, tusz, ołówek, węgiel.
Z kolei w budynku Regionalnej Izby Pamięci prezentowana była wystawa pt. „Dzieci Zamojszczyzny: historie prawdziwe”, autorstwa dr Beaty Kozaczyńskiej z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Druhowie strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mokrem prezentowali wóz bojowy oraz uruchamiali kurtyny wodne. Natomiast policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu znakowali rowery.
Organizatorami Dnia Muzealnika byli: Samorząd Gminy Zamość, Koło Gospodyń Wiejskich w Wysokiem, Sołtys i Rada Sołecka Wysokiego, Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość, Stowarzyszenie „Wysokie nad Łabuńką”, Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+, Ochotnicza Straż Pożarna w Wysokiem oraz Szkoła Podstawowa w Wysokiem.

Skip to content