Kulinarne sukcesy i wspaniała biesiada

Kulinarne sukcesy i wspaniała biesiada

Gmina Zamość na 26. Jarmarku Hetmańskim w Zamościu

19 i 20 września 2020 r., na Rynku Wielkim w Zamościu, odbywał się 26. Jarmark Hetmański.

W sobotę występy sceniczne otworzył Zespół Muzyki Dawnej Capella All’ Antico. Następnie na scenie reprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Zamojszczyzna. Przez dwie godziny występowały zarówno grupy młodszych i starszych tancerzy, a także pary finałowe, prezentując się w bogatym repertuarze. Występy sceniczne zwieńczył zespół Camerata Belfer i Trio Rodzinne Badachowie, wykonujący  piosenki o Zamościu i Zamojszczyźnie. Zespół jest bliski Gminie Zamość poprzez pochodzenie jego członków m.in. z Sitańca i Sitańca Wolicy.

W tym dniu podsumowano Konkurs Potraw „Smaki Zamościa i Roztocza” zorganizowany przez Zamojski Dom Kultury i Lokalną Organizację Turystyczną „Zamość i Roztocze”.

Jury konkursowe w składzie: Marcin Sikora (Przewodniczący) – Szef Kuchni Hotelu Artis w Sitańcu, Damian Miechowicz – Prezes Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze”, Sylwester Kruk – restaurator, właściciel Restauracji Skarbiec Wina w Zamościu, oraz Karczma Zamojszczyzna w Sitańcu Wolicy, Marek Gajewski – Inspektor w wydziale Turystyki i Promocji Urzędu Miasta Zamość, Victor Gora – znawca smaku z Francji, oceniło łącznie 53 kulinarne wyroby regionalne, w tym wyroby gastronomiczne, wypieki i nalewki.

W konkursie wzięły udział Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szopinku i osiągnęły podwójny sukces. W kategorii „Wyroby gastronomiczne”  i „Wypieki” zaprezentowane przez nie odpowiednio  „Smalec mamusi” i „Dynie pod pierzyną” zostały nagrodzone przez jury pierwszymi miejscami.

Pracowite Panie, podczas konkursu, mogły poszczycić się bogatym stołem. Przygotowały wspaniale wyglądające i smakujące potrawy o niecodziennych nazwach, a wśród nich: „Kurczak buszujący w pietruszce”, „Chlebek na patyku”, „Słodki warkocz”, „Chmurki smaku”. Nie zapomniały o nalewkach, wśród których były: „Czarna królowa”, „Czarna dama” i „Słodka węgierka”.

Niedzielne popołudnie mijało przy znakomitych występach. Energetyczny występ Zespołu Ale Cantare (Płoskie, Gmina Zamość), rozruszał publiczność, zachęcając do klaskania, śpiewania, a nawet tańczenia. Panie zaprezentowały utwory znane i kochane przez publiczność jak: „Znamy się tylko z widzenia”, „Parasolki”, „Kwiat jednej nocy”, „Tyle słońca w całym mieście”. Nie obyło się bez bisu. Wspaniały kontakt z publicznością nawiązała też lubelska „Kapela Maciejowa”.

W biesiadnym, nostalgicznym nastroju śpiewał wspólnie z publicznością zespół Czerwone Korale z Zawady. Czar muzyki spowodował, że widownia do końca została niemal w całości zapełniona. Na Rynku brzmiały utwory: „Jadą wozy kolorowe”, „W moim ogródeczku”, „Czerwone Jagody”, „Lipka” i wiele innych.

Nieodłącznym elementem tego dwudniowego wydarzenia były stoiska handlowe prezentujące sztukę ludową, rękodzieło i regionalne produkty, a także stoiska kolekcjonerów.

Organizatorami 26. Jarmarku Hetmańskiego byli Zamojski Dom Kultury i Miasto Zamość, a współorganizatorami LOT „Zamość i Roztocze” i Muzeum Zamojskie.

GOK: Magda Misztal

Skip to content