Spotkania z GOKiem

Spotkania z GOKiem

U progu lata GOK w Wysokiem intensywnie rozwijał ofertę programową dla dzieci i dorosłych. Znalazły się w niej propozycje zajęć artystycznych i technicznych, kursy językowe przygotowujące do wakacyjnych podróży, warsztaty kulinarne oraz mnóstwo zajęć ruchowych.
Sytuacja epidemiologiczna pod koniec maja i w czerwcu w dalszym ciągu zmuszała nas do pracy w zamknięciu, bez możliwości udostępnienia obiektów mieszkańcom gminy Zamość. W związku z tym koncentrowaliśmy się na digitalizowaniu treści i prezentowaniu ich w Internecie. Nasi najmłodsi podopieczni mogli liczyć na pomoc w wykonywaniu okolicznościowych laurek. Na facebookowym profilu GOK-u ( https://www.facebook.com/zamojski.gok) znalazły się instruktaże i zdjęcia, które inspirowały maluchy do przygotowania kartek okolicznościowych na Dzień Matki i Ojca. Dodatkowo naszą propozycją na upominek dla mam były bardzo kolorowe i energetyczne bransoletki z makaronu. Nie zabrakło także sympatycznych projektów, dzięki którym dzieci mogły powiększyć swoje własne galerie prac. Tutaj wybraliśmy dla nich na przykład archaiczne żuczki, motylki oraz wakacyjne wyklejanki z lodami i makietę lokomotywy wraz z wagonami.
Dla starszych dzieci i młodzieży szkolnej przygotowaliśmy instrukcje wykonania różnorodnych prac artystycznych obejmujących malarstwo i pastele, kolaże, abstrakcje gwaszowe, a w warstwie formalnej prace przestrzenne i jednowymiarowe. Uczniom będącym na etapie wczesnoszkolnym udostępniliśmy bogatą galerię prac z motywami zwierzęcymi. Do wyboru były żaby, jaszczurki, ważki, sroki, pandy, kotki, jeże i lisy, a większość z nich wykonana w 3D. Dla młodzieży stworzyliśmy projekt ozdoby ściennej, w której ręcznie malowana roślinność została zamknięta w wielokątnej szklarence imitującej kamień szlachetny. Młodzi miłośnicy malarstwa i rysunku mogli natomiast podejrzeć, jak w prosty sposób narysować pastelami wedutę, czyli pejzaż miejski, a oprócz tego przekonać się, w jaki sposób oddać złudzenie światła i odbicia. Nie znaczy to, że ograniczaliśmy się tylko do działań stricte artystycznych. W naszej pracy istotne jest także animowanie aktywności hobbystycznej, promocja majsterkowania, DIY i ekologii. Tym razem w naszym kąciku technicznym wykonaliśmy wieszak na klucze z kluczy(sic!), filcową podstawkę pod szklankę w kształcie kotka, serwetnik z patyczków do lodów oraz domek dla trzmieli wraz ze szczegółowym opisem wykonania i historią potencjalnych lokatorów. Bywalczynie warsztatów artystycznych także nie obeszły się smakiem. To z myślą o nich pokazaliśmy technikę renowacji metalowego kwietnika, proces tworzenia ogrodu w szkle, oprawianie w ramki ludowych serwetek oraz ręcznie wykonane bransoletki w stylu boho. Na tym nasza aktywność się nie skończyła.
Czas letniego przesilenia to dobra pora na przygotowanie się do wakacji. Tutaj wybraliśmy podejście dwutorowe. Z jednej strony oferowaliśmy praktyczną naukę języka angielskiego, w której nacisk położony był na słownictwo podróżnicze i zwroty niezbędne w czasie korzystania z różnych środków lokomocji. Wszystko to wzbogacone oczywiście o niezbędną dawkę przystępnie wytłumaczonej gramatyki. Drugą formą pomocy w snuciu wakacyjnych planów była publikacja krótkich filmów, które prezentowały atrakcje turystyczne Europy. Amatorzy turystyki miejskiej mogli się przekonać, co warto zwiedzić w Pradze i Paryżu. Dla zainteresowanych kręgiem kultury śródziemnomorskiej mieliśmy ujęcia z Wezuwiusza i Positano we Włoszech oraz z greckiej wyspy Korfu.
Miłośnikom kulinariów zaproponowaliśmy sezonowe i mniej sezonowe wypieki. Pojawiły się na naszej stronie przepisy na ciasto dyniowe ze śliwkami, ciasto ucierane z truskawkami i rabarbarem oraz pyszne regionalne cebularze. Z dań głównych zaserwowaliśmy meksykańską fajitę. Później poszliśmy poćwiczyć w rytm regeatonu i zamieściliśmy to w sieci. Piętnastominutowe filmiki z różnorodnymi ćwiczeniami aerobowymi i rozciągającymi pojawiały się na naszym profilu regularnie, a w planach mamy kontynuowanie tej serii przez cały okres wakacyjny. Na nagraniach nasza instruktor zajęć ruchowych szczegółowo pokazuje jak ćwiczyć, aby zachować zdrowie, kondycję i dobry nastrój, a przy tym nie nabawić się żadnych urazów.
Prawdziwym crѐme de la crѐme naszej oferty pozostaje jednak fitness pod chmurką. Zajęcia odbywają się bez względu na pogodę codziennie od 19:00 do 20:00 na boisku Orlik w Żdanowie.
Środowe wieczory są przeznaczone na zajęcia fitnessowo-taneczne w stylu folk, czyli Slavica Dance, a pozostałe dni na klasyczny aerobik i pilates. Grupy są otwarte, dominują oczywiście panie, ale zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy do kontaktu z GOK-iem i zapoznania się z naszą ofertą. Z pewnością dla nikogo nie zabraknie miejsca.
Jako zespół animatorów pozostajemy do Państwa dyspozycji w okresie wakacji i już dziś zapraszamy na organizowane przez nas festyny z atrakcjami dla dzieci. Do zobaczenia.

Skip to content