Zakochane w estradzie

Dzień Kobiet to jedna z lepszych okazji do przypomnienia, że dużą część zespołów działających w Gminie Zamość tworzą właśnie Kobiety. Śpiewanie jest dla nich pasją i sposobem na rozwijanie swoich zainteresowań w tym kierunku. Miniony rok przyniósł w dziedzinie kultury nieoczekiwanie bardzo duże zmiany spowodowane wystąpieniem epidemii Covid-19, związanych z nią obostrzeń sanitarnych i innego funkcjonowania w życiu codziennym niż do tej pory. Odczuły to również zespoły śpiewacze i muzyczne. Próby zawieszono, odwołano przeglądy, festiwale, konkursy i wydarzenia, w których co roku grupy muzyczne uczestniczyły. Jednak ten trudny czas nie zatrzymał całkowicie działalności gminnych zespołów. Część wydarzeń odbyła się zdalnie – w formie on-line, część została przeprowadzona z zachowaniem reżimu sanitarnego. Oto przypomnienie niektórych faktów.

W lipcu ubiegłego roku odbyły się eliminacje do 54. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Gminę Zamość reprezentowały: zespół „Kalinka” ze Skaraszowa oraz solistka Halina Bosiak – liderka zespołu „Wesołe Gosposie”.
W XXI Zamojskich Dniach Folkloru, które w 2020 roku odbyły się w formie on-line, wzięło udział aż 10 gminnych podmiotów artystycznych. Były to „Białowolanki”, „Echo Lipska”, „Roztoczanki”, „Kalinka”, „Ale Cantare”, „Chyżanie”, „Wesołe Gosposie”, „Czerwone Korale”, chór „Sitanianie” i solista Ireneusz Szewczuk.
25 lipca zespół „Roztoczanki” wystąpił podczas wydarzenia promującego akcję „Kupuj świadomie – Produkt Polski” w Urszulinie, zorganizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Lublinie. Zbiegło się to z jubileuszem 30-lecia działalności zespołu. W ciągu tego czasu „Roztoczanki” zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. II miejsce na Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Nieliszu (17.01.2013), II miejsce na Festiwalu Pieśni Maryjnej „Totus Tuus” w Lipsku, wyróżnienie na przeglądzie zespołów folklorystycznych podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu (7‑9.09.2018). Również Maria Listopad, kierownik zespołu, występuje czasem jako solistka, wzięła udział solo m.in. w eliminacjach Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Kolejny zespół z silną większością kobiecą to „Czerwone Korale” z Zawady. Wystąpił na 26. Jarmarku Hetmańskim na Rynku Wielkim w Zamościu (20.09.2020). Natomiast zespół „Wesołe Gosposie” zaprezentował się na XI Lubelskich Spotkaniach z Tradycją i Kulturą Łowiecką w Zamościu.
Dużym sukcesem zakończył się udział zespołów z Gminy Zamość w XXI Wojewódzkim Jesiennym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów, które również odbyło się w formie on-line. Jego organizatorem był Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. W wyniku obrad jury konkursowego chór „Sitanianie” otrzymał nagrodę, natomiast wyróżnienia przyznano zespołom „Echo Lipska”, „Białowolanki” i „Wesołe Gosposie”.
Sukcesy odniósł też zespół „Ale Cantare” z Płoskiego, który wziął udział w konkursach muzycznych przeprowadzanych on-line: I miejsce i statuetkę „Złotego Pasma” zdobył na XII Ogólnopolskim Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni (21.12.2020 r.), natomiast na VII Międzynarodowym Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek wokalistki zajął II miejsce (25.01.2021 r.). Kolejne „Złote Pasmo” zespół zdobył na XVI Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (24‑25.01.2021). Z kolei na Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Pastorałka Żywiecka 2021” zespół zajął II miejsce (29.01.2021 r.).
Dziękujemy wszystkim zespołom i solistom za ich zaangażowanie pomimo tego trudnego, niesprzyjającego czasu. Mamy nadzieję, że bieżący rok przyniesie zmiany na lepsze i umożliwi zespołom pełny powrót do odbywania prób i występów, a muzyczne pasje będą wciąż rozwijane – niech to będzie częścią życzeń na Dzień Kobiet dla tej części żeńskiej populacji, która jest „zakochana w estradzie”.

GOK: AS i JK

Skip to content