Akcja „kartofle i kapusta” w Izbie 13.10.2023 r.

Akcja „kartofle i kapusta” w Izbie 13.10.2023 r.

Tym razem „piątek, trzynastego” nie był ani pechowy, ani straszny dla 40-osobowej grupy z Miejskiego Przedszkola nr 15 w Zamościu, wręcz przeciwnie. Poza tym, to był ciepły dzień, jak na połowę października. W Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem na przedszkolaków czekało wiele interesujących atrakcji w ramach październikowych spotkań, związanych np. z wykopkami, ogniskami, pieczonymi ziemniakami czy tradycyjnym kiszeniem kapusty. Jesienią na wsi zawsze jest coś do roboty.

Na początku na dzieci czekało bojowe zadanie aby umieścić w ognisku wcześniej umyte i zawinięte w folię kartofle, które trzeba najlepiej zakopać w żarze. Gdy wszystkie ziemniaczki się piekły pod czujnym okiem „ogniomistrza” Mieczysława, rozpoczęto oprowadzanie grup po ekspozycji Regionalnej Izby Pamięci. Pieczenie ziemniaków w ognisku trwa długo, dlatego uczestnicy mieli czas, aby wziąć udział w pokazie kiszenia kapusty przy użyciu wybranych eksponatów. Opiekunka Izby, Wanda Szpuga, zaprezentowała krok po kroku jak nasze babcie niegdyś kisiły kapustę. Najpierw za pomocą starej szatkownicy należało kapustę poszatkować, a marchew zetrzeć na tarce, wszystko ręcznie oczywiście. Marchew dodać do kapusty i całość wymieszać. Następnie, po doprawieniu cukrem, solą, pieprzem i po dodaniu liścia laurowego kapustę trzeba ubijać drewnianym tłuczkiem w specjalnej beczce do kiszenia. Każdy uczestnik pokazu mógł własnoręcznie spróbować ubić kapustę, przekonując się, że to nie była lekka ani łatwa praca. Kolejnym punktem programu były wariacje-animacje z animatorkami z Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość, tj. zabawa w piratów, rybki z wody, chusta animacyjna, mini-koszykówka oraz wiele innych zabaw. Wizytę zakończono ogniskiem i wyczekiwaną przez wszystkich konsumpcją pieczonego ziemniaka z cieplutką herbatą. Do tego wszystkiego Pani Wanda rozdała jeszcze mini-niespodzianki, czyli cukierki.

P.S. Przypominamy, że sezon na pieczonego ziemniaka w Izbie potrwa do końca października, a w listopadzie startuje sezon na tradycyjne wypieki drożdżowe i ludowe zabawy andrzejkowe. Oczywiście zawsze z opcją zwiedzania. Zapraszamy do Izby grupy zorganizowane.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość: Małgorzata Sokołowska, red. JK

Regionalna Izba Pamięci funkcjonuje w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z siedzibą w Wysokiem oraz 3 lokalnych organizacji społecznych.

Skip to content