Wakacje w Izbie – odcinek 6 z kowalem

Wakacje w Izbie – odcinek 6 z kowalem

10 sierpnia 2023 r. w ramach programu „Wakacyjne Atrakcje w Gminie Zamość” odbyło się spotkanie dzieci z kowalem w kuźni Centrum Kultury Dawnej przy Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem. Pan Mirosław Gałek obrazowo, empirycznie i z wykorzystaniem żywego ognia zaprezentował pokaz funkcjonowania kuźni tradycyjnej.

Na początku przybyłe dzieci mogły wysłuchać i zobaczyć jakie narzędzia kowalskie znajdują się w kuźni, do czego były używane, a także jak działał miech kowalski i jak odbywała się praca kowala. Następnie przy użyciu plasteliny mogły samodzielnie spróbować wykonać model narzędzia lub dowolny kształt. Zaprezentowano grupie stoisko pokazowe z czynnym paleniskiem, odbył się także pokaz kucia metalu, w tym podkowy.
Druga część zajęć miała charakter plastyczny. Dzieci wykonywały na specjalnych podkładkach obrazki z plasteliny wg własnego pomysłu. Były także rymowane zagadki, na które uczestnicy spotkania bez trudu znajdowały poprawną odpowiedź. Wakacyjne spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, jak u przysłowiowej babuni.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość: Aleksandra Siołek, red. JK

Regionalna Izba Pamięci funkcjonuje w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem i jest zarazem siedzibą Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem oraz Stowarzyszenia „Wysokie nad Łabuńką”.

 

Skip to content