Lipskie Lato Plenerowe

Kultura, kulinaria, sport, rekreacja i pokaz możliwości OSP – to główne motywy ponad 6-godzinnej zabawy pod chmurką. W niedzielę, 10 lipca 2016 r., na placu przy kościele w Lipsku odbyło się „Lipskie Lato Plenerowe”. Uczestników festynu rodzinnego powitał duet reprezentujący gospodarzy i organizatorów, Anna Tabała – Radlińska, Sołtys sołectwa Lipsko oraz Piotr Kudyk, Radny Gminy Zamość.
Jako pierwsi na scenie pojawili się najmłodsi wychowankowie szkoły w Lipsku w montażu słowno-muzycznym związanym z latem, a uczniowie klas starszych wykonali kilka utworów muzycznych. Następnie grupa teatralna „Bajka” ze szkoły w Białowoli wystawiła spektakl pt.: „Kocie opowieści”. Potem scenę opanowała młodzież z orkiestry dętej i zaprezentowała ciekawy program utworów przeplatanych krótkimi słownymi wstawkami sympatycznej i lekkiej poezji Krystyny Sikorskiej, która wystąpiła z orkiestrą gościnnie.
Świetne przyjęcie zgotowała lipska publiczność następnemu wykonawcy, który także prezentował własną twórczość poetycką. Ksiądz Józef Dudek przyjechał do Lipska z Oleszyc, ale przez 13 lat w przeszłości był proboszczem parafii Lipsko (1995-2008), dlatego po jego występie ustawiła się do księdza spora kolejka osób po pamiątkowe autografy i tomiki jego poezji. W tym czasie akcja festynu przeniosła się na boisko, gdzie druh Tomasz Bosiak poprowadził ćwiczenia sprawności bojowej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP z Lipska i Białowoli – polała sie woda! Boisko było też miejscem zmagań rekreacyjno-sportowych, m.in. odbył się mecz piłki nożnej KGW kontra OSP, ale w regulaminowym czasie gry gospodynie z KGW zremisowały ze strażakami z OSP, o wyniku zadecydowały więc rzuty karne. Ku zaskoczeniu wszystkich drużyna Kół Gospodyń Wiejskich pokonała druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. Męcz sędziował ksiądz Józef Dudek, a męskim rodzynkiem w drużynie KGW był aktualny proboszcz z Lipska, ksiądz Tomasz Winogrodzki.
Po meczu festyn powrócił na scenę za sprawą zabawnego przedstawienia teatralnego, pt.: „Królewna Śnieżka” w wykonaniu teatru „Uciecha” z Lipska. Następnie zaśpiewały „Roztoczanki” z Wólki Wieprzeckiej, wystąpiły też zespoły wokalne „Echo Lipska” i „Białowolanki”, a potem kabarety z KGW Lipsko i „Taka potrzeba” z Łapiguza. Na finał z koncertem wystąpiły „Wesołe Gosposie” z Kolonii Sitaniec.
W międzyczasie rozstrzygnięto konkurs kulinarny na „Chłopskie pierogi”. Trudne zadanie stanęło przed jurorami, bo do konkursu zgłosiło się aż 15 kucharek z 20 rodzajami pierogów, a werdykt nie mógł nastąpić bez degustacji. Najlepsze okazały się pierogi z farszem z kurek autorstwa Bożeny Łukaszyk. Drugie miejsce zajęła Anna Serafin za pierogi z bobem i mięsem. Trzecie miejsce za pierogi z fetą i szpinakiem otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Szopinku.
Jednym z ciekawszych punktów programu niedzielnej zabawy w Lipsku był widowiskowy pokaz ratownictwa technicznego w wykonaniu OSP Białowola. Strażacy w pełnym rynsztunku rozcięli wrak samochodu osobowego i wydobyli z wnętrza poszkodowanego, mocując go na specjalnej desce ortopedycznej, przypominającej nosze, która zapewnia bezpieczny transport nawet w pionie lub do góry nogami. Przy okazji pokazu strażacy za pomocą specjalnych nożyc hudraulicznych efektownie zniszczyli szyby i blacharkę samochodu pokazowego. Wrak Peugeota 406 na potrzeby festynu użyczyła firma P.W. SZTILEK Surowce Wtórne z Adamowa, należąca do Pana Adriana Greszty. Wielkie dzięki!
Niezmiennym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się dmuchane zamki z darmowym wejściem, a także konkurencje sportowo-rekreacyjne przygotowane przez STS „GRYF” Gmina Zamość oraz Klub PKS Metanoja Lipsko. Były też warsztaty plastyczne, pt.: „Drewniana pocztówka i zdobienia decoupage”. Panie ze Stowarzyszenia Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ jeszcze przed końcem imprezy zużyły aż 50 drewnianych tabliczek na potrzeby warsztatów, co świadczy o powodzeniu tych zajęć. Były też animacje dla dzieci, malowanie buziek i kręcenie balonów, a na koniec wspólna „produkcja” megabaniek mydlanych. Przez kilka godzin w czasie imprezy policjanci z KMP w Zamościu znakowali rowery, a Wójt Gminy Zamość był do dyspozycji każdego uczestnika festynu. Lipskie Lato Plenerowe prowadziła Agnieszka Wójtowicz z zamojskiego GOK w Wysokiem.
Wspólną organizacją festynu zajęli się Samorząd Gminy Zamość, Sołtys i Rada Sołecka Lipska, KGW i OSP z Lipska i Białowoli, Szkoły Podstawowe w Lipsku i Białowoli, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Lipsku, Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+, STS „GRYF” Gmina Zamość, Sołtys i Rada Sołecka Lipska Kosobud, PKS METANOJA Lipsko oraz zamojski GOK w Wysokiem.

Tekst: Agnieszka Wójtowicz / JK
Zdjęcia: Emil Cabaj

Skip to content