Dzień Pszczoły w GOK-u

Wakacyjny sierpień w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość poświęcony był pszczołom. Celem zajęć organizowanych przez instruktorów i animatorów było zapoznanie uczestników z różnymi aspektami życia tych niezwykle pożytecznych owadów, podkreślenie ich znaczenia dla człowieka, jak również rozwijanie kreatywności dzieci. Zwieńczeniem różnorodnych zajęć plastyczno-edukacyjnych był Dzień Pszczoły, który odbył się 21 sierpnia 2017 roku.
Pierwszym punktem programu była praca w grupach. Uczestnicy warsztatów plastycznych mieli za zadanie stworzyć collage, pt. „Królestwo pszczół”. Dzięki użyciu różnych technik plastycznych oraz bujnej dziecięcej wyobraźni efekt końcowy okazał się bardzo imponujący, a praca twórcza została nagrodzona upominkami.
Kolejną atrakcją było spotkanie z pszczelarzem, Henrykiem Skowronem, prowadzącym pasiekę w Sitnie. Pan Henryk szczegółowo opowiedział dzieciom o życiu pszczół i produkcji miodu. Dzięki przyniesionym przez niego rekwizytom uczestnicy Dnia Pszczoły mogli na własne oczy zobaczyć jak wygląda ul, kit pszczeli, a nawet pszczoła-matka, którą można było wnikliwie obejrzeć w przezroczystym pudełeczku.
Swoją nowo nabytą wiedzę dzieci mogły przetestować rywalizując w konkursie wiedzy o pszczołach. Osoby z najwyższymi wynikami zostały nagrodzone pamiątkowymi medalami oraz dyplomami.
Duże zainteresowanie dzieci wzbudziło wspólne przygotowywanie napoju izotonicznego. Dzięki specjalnym proporcjom miodu, wody i soku z cytryny napój ten doskonale gasi pragnienia i dostarcza mnóstwo energii. Idealne źródło energii na nowy rok szkolny!
Jednakże podstawowym pytaniem jakie zadawaliśmy sobie podczas sierpniowych zajęć było: „Jak możemy pomagać pszczołom?” Jednym ze sposobów jest tworzenie miejsc przyjaznych pszczołom, bogatych w rośliny miododajne. Takie właśnie miejsce nazwane „Pszczelim zakątkiem” stworzyli pracownicy GOK-u w Wysokiem, a jego uroczyste otwarcie odbyło się w Dniu Pszczoły.
Specjalne podziękowania kierujemy do Pana Henryka Skowrona za wspaniałą prelekcję na temat pszczół, oraz dla Zespołu Szkół w Płoskiem za wypożyczenie strojów, a także dla Pani Marii Szady za przygotowanie słodkiego poczęstunku dla uczestników Dnia Pszczoły w GOK-u.

GOK: Małgorzata Wołoszyn

Skip to content