Święto Ziemniaka w Łapiguzie

W pierwszą niedzielę października odbył się ostatni w tym roku festyn rodzinny w Gminie Zamość. Święto Ziemniaka miało miejsce w podzamojskim Łapiguzie (1.10.2017), gdzie na terenach zielonych przy Domu Weselnym Ambrozja i tamtejszym placu zabaw stanęła scena, dmuchana zjeżdżalnia dla dzieci, kilka namiotów i zapłonęły 2 ogniska. Po 14:00 słowa powitania wypowiedziała ze sceny dwójka gospodarzy, Elżbieta Sereda – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich i Dariusz Rabiega – sołtys Łapiguza. Jako pierwsi wystąpili uczniowie z pobliskiej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Borowinie Sitanieckiej – były pokazy taneczne, skecze kabaretowe, piosenki i koncerty instrumentalne. Potem gościnnie wystąpił męski zespół wokalny SHOWMEN Szopinek z sąsiedniego sołectwa – podczas koncertu uaktywnił się nieformalny fanklub grupy, który poderwał część publiczności do „kółeczka” i tańców pod sceną. Kolejna część artystyczna była poświęcona głównie dzieciom za sprawą spektaklu „Królewna Śnieżka” w wykonaniu amatorskiej Grupy Teatralnej BEZ MASKI z Mokrego. Dzieci śledziły z uwagą nie tylko przebieg akcji, ale też podziwiały piękne kostiumy i scenografię – wszystko wykonane samodzielnie przez aktorów – społeczników. Gromkie brawa, zwłaszcza ze strony najmłodszej widowni wynagrodziły wszelkie trudy i włożoną pracę. Po spektaklu scenę opanowało 5 dziewcząt z grupy tanecznej FRESH DANCE z GOK-u w Wysokiem wraz z instruktorką Edytą Zając, która przygotowała zespół do specjalnego pokazu ruchowo-tanecznego z użyciem mega-piłek i platform STEP, aby nakreślić widzom charakter zajęć otwartych, jakie odbywają się regularnie w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury.
W tym samym czasie w jednym namiocie odbywały się warsztaty plastyczne i animacje, przygotowane przez Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+, a drugi namiot służył jako kawiarnia i punkt gastronomiczny – tu gospodarzyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łapiguzie, częstując uczestników festynu.
Gdy pod sceną życie Królewny Śnieżki zawisło na włosku, przy stoisku gastronomicznym rozpoczął się finał konkursu na najlepszą potrawę z ziemniaków. Pięciu jurorów musiało spróbować aż 10 różnych potraw (jedynie pierogi powtórzyły się dwa razy). Najwięcej punktów otrzymały dania o numerach 3, 9 i 6. Wyniki ze sceny ogłosił przewodniczący Jury, Jarosław Kalbarczyk z Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość. Ku zaskoczeniu wszystkich zainteresowanych pierwsze dwa miejsca zajęli mężczyźni. Miejsce I zdobył Leszek Koza za ziemniaczane paluchy w panierce i w pieczarkach, miejsce II zajął nieoczekiwanie Janusz Sereda z Kabaretu „Taka Potrzeba” za klasyczne placki ziemniaczane z patelni, a III pozycja przypadła Monice Momot za ziemniaczano-mięsną sałatkę majonezową. Każdy z trójki zwycięzców opowiedział krótko perypetie związane z przygotowaniem swoich potraw i otrzymał drobne nagrody w postaci akcesoriów kuchennych.
Na półmetku festynu z koncertem wystąpił gminny Chór Sitanianie, tym razem prezentując nietypowy dla siebie repertuar, złożony w większości z popularnych piosenek rozrywkowych. Gdy słońce zbliżało się do horyzontu chłód nieco mocniej dawał o sobie znać, dlatego coraz gęściej robiło się wokół dwóch ognisk. A na scenie z ostatnim punktem programu scenicznego wystąpił miejscowy Kabaret TAKA POTRZEBA, który na co dzień „rezyduje” w Domu Weselnym „Ambrozja”. Skecze i śmiech wprawiły uczestników w dobry humor na finał wydarzenia. Okazało się, że od początku do końca festynu jednym z najbardziej wytrwałych uczestników i widzów był wójt Ryszard Gliwiński, którego gospodarze wydarzenia zaprosili na scenę. Wójt Gminy Zamość ciepło podziękował uczestnikom i mieszkańcom za udział oraz osobom społecznie zaangażowanym w organizację trzeciej edycji „Święta Ziemniaka” w Łapiguzie.
Całe przedsięwzięcie udało się zrealizować w ciekawej formie i atrakcyjnej treści dzięki przychylności Wójta i Samorządu Gminy Zamość, wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury, pomocy ze strony Sołtysa Łapiguza i Stowarzyszenia Kobiet 28+, a także Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatowe w Zamościu (ARiMR) oraz Szkoły Podstawowej w Borowinie Sitanieckiej. Ponadto, Koło Gospodyń Wiejskich w Łapiguzie pozyskało spore grono sponsorów i darczyńców – były to m.in. MAGNA – Tapicerstwo motocyklowe, M.K. Logistics Mariusz Koszyk, Piekarnia Grela, Gospodarstwo Rybne Zbigniew Kostyła, Masarnia Zygmunt Sikora, Hurtownia TOMAR, Hurtownia ULTAX, Hurtownia FRUCTOS i oczywiście Dom Weselny AMBROZJA.
Dzięki temu udało się zorganizować najlepszy, jak do tej pory, sołecki festyn rodzinny w Łapiguzie.

GOK: JK
Foto: GOK

Skip to content