Sukces „Ale Cantare” w Łomży

Zespół ALE CANTARE z Płoskiego znalazł się w elitarnym gronie najlepszych żeńskich grup wokalnych w kategorii chórów jednorodnych podczas IV Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Muzyki Sakralnej „Carmen Fidei” w Łomży, zdobywając „Srebrne Pasmo” na spółkę z Chórem AKATYST z Kcyni (kujawsko-pomorskie). Sukces naszych śpiewających „cantarek” jest o tyle duży, że nie przyznano nagrody Grand Prix w wysokości 3 tys. zł, dzieląc nagrodę na pół dla Chóru Żeńskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. I Paderewskiego w Białymstoku Schola Cantorum Bialostociensis i Archikatedralnego Chóru Męskiego Cantores Minores z Warszawy. Natomiast „Złote Pasmo” w kategorii, w której wystąpił nasz gminny zespół, wyśpiewały sobie dwie formacje z Białegostoku: wspomniana już Schola Cantorum Bialostociensis i Chór Młodzieżowego Domu Kultury.
Przesłuchania konkursowe w 8 kategoriach trwały 2 dni (29.09. – 01.10.2017 r.) w niedużym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łomży. Do konkursu przystąpiło łącznie 12 zespołów chóralnych. „Srebrne Pasmo” za zajęcie II-go miejsca w kategorii chórów jednorodnych, dyplom, puchar i gratulacje odebrała dyrygent ALE CANTARE, Barbara Rabiega. W Łomży nasze „cantarki” zaśpiewały w konkursie następujące utwory:
1. Giuseppe Tartini – „Stabat Mater”.
2. Menegali – „Parce Domine”.
3. Edward Grieg – „Ave Maris Stella”.
4. Gerd Sorg – „Agnus Dei”.
5. Piotr Jańczak – „De profundis clamavi”.
Jak zgodnie stwierdzili Jurorzy, tegoroczny konkurs stał na bardzo wysokim poziomie i, jeśli chodzi o muzykę chóralną, to patrząc na tych wszystkich śpiewających w chórach, nie należy się martwić o stan i przyszłość polskiego śpiewu chóralnego. Wprawdzie konkurs w Łomży ma w nazwie słowo „międzynarodowy”, ale w tym roku nie dojechał, jedyny zgłoszony chór zagraniczny z Białorusi, z powodu nie przyznania kompletu wiz.
Śpiewające dziewczyny z ALE CANTARE po raz kolejny potwierdziły swoją klasę. Gratulacje! Warto w tym miejscu przypomnieć, że zespół odbywa próby w Płoskiem przy wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość i dzięki przychylności Wójta i Samorządu gminnego.

GOK: JK

Skip to content