„SUSEŁ” – Mokre 2018

„SUSEŁ” – Mokre 2018

Wyjątkowo w sierpniu odbył się doroczny „Festyn Rodzinny z Susłem” – i bardzo dobrze się stało, że pierwotny termin 15 lipca został zmieniony na 12 sierpnia, bo 15-go lało, a druga niedziela sierpnia od rana do wieczora miała wymarzoną pogodę. Oprócz Samorządu Gminy Zamość i Gminnego Ośrodka Kultury w jego realizację włączyli się aktywni mieszkańcy Mokrego i Hubal, a konkretnie Sołtysi i Rady Sołeckie obu wsi, oczywiście Panie z obu Kół Gospodyń Wiejskich w ramach gminnego Stowarzyszenia Kobiet 28+, nie zabrakło też druhów strażaków OSP Mokre. Także dzięki uprzejmości Wspólnoty Gruntowej Wsi Mokre na boisku w lesie można było ustawić nie tylko scenę z nagłośnieniem, ale i wiele stoisk z atrakcjami dla uczestników, w tym „dmuchańce” dla dzieci z darmowym wstępem. Swoje stoiska zorganizowały Biblioteka Publiczna Gminy Zamość, która w Mokrem ma swoją główną siedzibę, oraz Stowarzyszenie Kobiet 28+.
Program sceniczny rozpoczął kabaret „Taka Potrzeba” z Łapiguza. Miłą zabawę w rytmie muzyki ludowej, biesiadnej i rozrywkowej zapewniły gminne zespoły „Wesołe Gosposie” i „Ale Cantare”, a także goście specjalni z Kapeli Ludowej „Adamowiacy”. Zagrała również gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Białowola. Swój sceniczny akcent miało też sołectwo Hubale – Barbara Mazurek z tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich odczytała 2 własne wiersze o suśle perełkowanym, napisane specjalnie na festyn. Nad całością programu czuwał duet konferansjerów w osobach Beaty Wichorowskiej – szefowej mokrzańskiego KGW, oraz Konrada Serafina z GOK-u.
Swoje „5 minut” z mikrofonem mieli też druhowie OSP Mokre, którzy urządzili prelekcje, nt. przyczyn i zapobiegania pożarów w gospodarstwach domowych. Sporym zainteresowaniem młodszej części uczestników festynu cieszył pokaz strażackiego sprzętu i dużego bojowego wozu pożarniczego. Z kolei swoją „maszynę” zaprezentował Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, który na boisko w lesie przywiózł prawdziwy szybowiec – hit rodzinnych fotografii pamiątkowych.
O „zdrowego ducha w zdrowym ciele” zadbała ekipa ze Stowarzyszenia Turystyczno-Sportowego „Gryf” Gmina Zamość, która zorganizowała cykl konkurencji sportowo-rekreacyjnych. Odbył się również konkurs „poszukiwania susła” – na terenie festynu ukryto 3 metalowe statuetki susła perełkowanego. Na znalazców czekały nagrody.
Niespodziewanie na teren festynu wjechali w pewnym momencie samochody terenowe miłośników OFF-ROAD’u. Grupę przyprowadził Jarosław Kuchta, znany jako „Drzewiasty” – leśnik, myśliwy i przewodnik, organizujący wycieczki Off Road’owe dla turystów z całej Polski. „Drzewiasty” przygotował krótki pokaz działania wabików na zwierzęta, opowiedział o swojej działalności, podziękował Wójtowi za przychylność i gospodarzom za gościnę, a następnie kawalkada „przeprawowych” terenówek udała się na pobliską piaskownię w Mokrem, która jest już stałym punktem na trasach jego wycieczek.
Festyn na boisku śródleśnym wystartował ok. 15:00, a zakończył się po 20:00.

GOK: Konrad Serafin i JK
Zdjęcia: Magda Misztal

Skip to content