Dzieci były w Wiosce Gotów

20 lipca 2019 r. ponad 80-osobowa grupa dzieci z Białobrzeg, Bortatycz i Bortatycz Kolonii, wraz z opiekunami, wzięła udział w wakacyjnym jednodniowym wyjeździe do Skansenu „Wioska Gotów” w Masłomęczu.
Młodzi turyści zwiedzali gocką osadę poznając życie jej mieszkańców, oprowadzani przez przewodników z Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie i członków Masłomęckiego Stowarzyszenia – Wioska Gotów, którzy z pasją prowadzą skansen i ukazują tajniki gockiego codziennego życia. Uczestnicy wycieczki weszli do gockiego domu, wzniesionego z dranic i zagłębionego w ziemi. Poznali sposoby wytapiania i kucia żelaza, produkcji monet, sporządzania nici i tkaniny. Dzieci wzięły udział w warsztatach, podczas których wyrabiały gliniane naczynia i paciorki, aby później, jak niegdyś Gotki, stworzyć z nich naszyjniki. Kolejnym etapem pobytu w wiosce były walki wojów, poznanie motywów toczenia działań wojennych przez mieszkańców tych terenów, zapoznanie z bronią wojownika oraz nauka strzelania z łuku. Zwieńczeniem zaznajamiania się z kulturą Gotów był posiłek złożony z gockiego jadła, w postaci kaszy jęczmiennej pęczak z mięsiwem i dodatkiem ziół.
W drodze powrotnej uczestnicy poznawali historię powstania tyszowieckich świec związaną z oporem, jaki stawili tyszowianie wrogom podczas potopu szwedzkiego w XVII w. oraz historię Bitwy pod Komarowem stoczonej przez Polaków z wojskami bolszewickimi w 1920 r.
Organizatorami wyjazdu byli: Samorząd Gminy Zamość, Sołtysi i Rady Sołeckie Białobrzeg, Bortatycz i Bortatycz Kolonii oraz Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem.
GOK

Skip to content