Gmina Zamość i Dni Folkloru w Zwierzyńcu

Jubileuszowe XX Zamojskie Dni Folkloru odbyły się 14 lipca 2019 r. na dziedzińcu Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu. Rozpoczęły się gościnnym występem Kapeli Ludowej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Grabowcu. W programie ujęto też występy aż 10 wykonawców związanych z Gminą Zamość. W trakcie imprezy miał miejsce jeszcze jeden istotny dla naszej Gminy motyw – wręczenie nagród w plebiscycie „Supergospodynie”.

Oficjalnego otwarcia Zamojskich Dni Folkloru w Zwierzyńcu dokonał Stanisław Grześko – Starosta Zamojski. W trakcie wydarzenia wystąpiły zespoły z gmin powiatu zamojskiego. Gminę Zamość reprezentowały następujące formacje: zespół „Echo Lipska” z Lipska, zespół „Kalinka” Gminnego Klubu Seniora w Skaraszowie, chór „Sitanianie” z Sitańca, zespół „Roztoczanki” z Wólki Wieprzeckiej, zespół „Białowolanki” z Białowoli, zespół „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii, zespół „Czerwone Korale” z Zawady, zespół „Show Men Szopinek” oraz soliści: Aniela Kapłon, wieloletnia członkini zespołu „Wesołe Gosposie” i Maciej Wojtasiuk – mieszkaniec Gminy Zamość. Wszystkie występy miały charakter klasycznego przeglądu, każdy zespół i solista otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy.
Podczas wydarzenia rozstrzygnięto również plebiscyt „Kroniki Tygodnia” na Supergospodynię. Na łamach gazety zaprezentowano 44 kandydatki w trzech kategoriach. Czytelnicy mogli głosować na poszczególne Panie wypełniając specjalne kupony. Podczas podsumowania okazało się, że III miejsce w kategorii „Najaktywniejsza organizatorka i działaczka” zajęła mieszkanka Gminy Zamość, Agata Piwko – prezes Stowarzyszenia Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+. Życzenia i gratulacje otrzymała nie tylko od „Kroniki Tygodnia”, ale też od przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Zamościu. Natomiast Wójt Gminy Zamość, Ryszard Gliwiński, uhonorował Agatę Piwko dodatkowym prezentem w postaci kwiatów i kosza ozdobnego, w którym oprócz słodyczy i drobnych upominków znalazło się również okazałe naczynie ze szkła.
Całemu wydarzeniu od południa do wieczora towarzyszył kiermasz sztuki ludowej.

GOK: AS

Skip to content