Dzień Rodziny w Płoskiem 2019

Jak co roku na terenach zielonych Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Płoskiem odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Mamo i Tato, kochamy Was”. W tym roku miało to miejsce 23 czerwca 2019 r. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców sołectwa i sporo gości z innych zakątków Gminy Zamość i okolic.

Prowadzeniem festynu zajęli się dwaj mieszkańcy Płoskiego, radny Rady Gminy Zamość Krzysztof Ostasz oraz Tadeusz Łuczka z miejscowej Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych. Wzorem ostatnich lat rolę sceny pełniła altana, za której wystrój odpowiadały Dyrektor szkoły Jolanta Adamczuk i Panie Katarzyna Borys, Magdalena Kowalik i Justyna Burdzy. Nagłośnienie, oświetlenie i obsługę techniczną na scenie zapewnił mieszkaniec Płoskiego, Marcin Cielma. Uczestnicy tegorocznego „Dnia Rodziny” mieli okazję obejrzeć wiele występów scenicznych oraz skorzystać z jeszcze większej ilości atrakcji towarzyszących, z których jedna odbyła się w szkolnej hali sportowej. Na początku jednak swoje umiejętności przedstawiło OSP Mokre – strażacy zaprezentowali pokaz ratowania osób uwięzionych w aucie – całość fachowym komentarzem opatrzył druh strażak ochotnik Mirosław Soboń. Głównym celem pokazu było uświadomienie, do jak wielu wypadków drogowych może dojść w okresie wakacji, oraz to, w jaki sposób przeprowadzać podstawowe czynności ratownicze. Auto do pokazu cięcia karoserii użyczyła firma ZamZłom, a nawierzchnię boiska pod samochodem zabezpieczyli druhowie strażacy z miejscowego OSP Płoskie, korzystając z plandek Gminnego Zakładu Obsługi Komunalnej oraz firmy Aplan – zabezpieczenie gruntu było konieczne, aby okruchy rozbijanych szyb nie zostały w trawie. W rolę poszkodowanych ofiar „wypadku” wcieliły się dwie absolwentki szkoły – druhny Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Płoskiem. Pokaz był bardzo widowiskowy, zadbano o realizm sytuacji, a ponadto, do współpracy ze strażakami podczas pokazu włączył się ambulans ratowników medycznych z firmy Ryszarda Śliwy, zabezpieczającej całe wydarzenie. Przez cały czas trwania festynu każdy miał możliwość zobaczyć z bliska wyposażenie specjalistyczne ciężkiego strażackiego wozu bojowego, będącego na wyposażeniu OSP Mokre.
Dla najmłodszych czekało też wiele innych atrakcji, np. stoisko gminnej Biblioteki, z którego oprócz literackich akcentów i konkursów nagradzanych ciekawymi nagrodami nieustannie unosiły się w niebo serie baniek mydlanych ze specjalnej maszyny. Występy najmłodszych przedszkolaków oraz uczniów Szkoły Podstawowej zachwyciły licznie zebranych rodziców oraz zgromadzonych gości. Za występy artystyczne odpowiedzialne były panie Edyta Zając, Renata Wojda i Justyna Burdzy.
Były też dmuchane zamki i zjeżdżalnie z darmowym wstępem, malowanie buziek, kręcenie balonów, warsztaty plastyczne oraz wiele gier i zabaw, prowadzonych przez pracowników miejscowej szkoły, ekipę z Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość i firmę AgaArt. Dla młodzieży i dorosłych również nie brakowało atrakcji w postaci m.in. strefy gier sprawnościowo-sportowych, gdzie każdy z uczestników zabawy otrzymał drobny upominek, a najlepszych nagrodzono na scenie. Nad sprawnym funkcjonowaniem tej strefy czuwał z-ca dyrektora szkoły pan Leszek Stankiewicz. Widać było spore zaangażowanie kadry i podopiecznych Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Płoskiem, i to niekoniecznie na placu – specjalnie udostępniono halę sportową na potrzeby pokazów i eksperymentów chemicznych, prowadzonych przez absolwentów szkoły pod czujnym okiem pani Agnieszki Ostasz. Na scenie swoje zdolności prezentowali uczniowie szkoły, a wesołą atmosferę podtrzymały następne popisy kabaretu rodzinnego Anny i Konrada Serafinów z Lipska oraz Cyrk Focus. Sztuczki i popisy cyrkowe szczególnie przykuły uwagę dzieci, które mogły zobaczyć m.in. taniec połączony z żonglerką hula-hop, żonglerkę kręglami oraz połykanie ognia. Po występie cyrku na scenie pojawił się żeński zespół „Ale Cantare”, który zapoczątkował zabawę taneczną pod gołym niebem. Bawiących się uczestników imprezy aż do jej końca zabawiał DJ PEPO.
Wcześniej w czasie festynu na boisku odbyły się dwa mecze: w piłkę nożną oraz siatkówkę – szczególnie ten drugi przykuł uwagę publiczności – utytułowana już drużyna dziewcząt z SP Płoskie rywalizowała w nim o puchar sołtysa z drużyną „Reszty Świata”, którą naprędce skrzyknęli członkowie OSP Płoskie. Walka była zacięta. W rezultacie puchar z rąk sołtysa odebrali strażacy.
Tegoroczny festyn w Płoskiem zorganizował wspólnie sztab wielu osób i instytucji. W tym gronie warto wyróżnić bezpośrednich „gospodarzy”, tj. Sołtysa i Radę Sołecką, KGW i OSP Płoskie, oraz Szkołę Podstawową im. Papieża Jana Pawła II w Płoskiem. Znaczącego wsparcia mieszkańcom udzielili Wójt i Samorząd Gminy Zamość, Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Promocji i Rozwoju Środowisk Lokalnych 28+, Gminny Ośrodek Kultury (fundator nagród za rywalizację sportową) i inne gminne jednostki. Wspólnym wysiłkiem zrealizowano wydarzenie, dzięki któremu pierwsza niedziela wakacji w Płoskiem okazała się niezwykle bogata w atrakcje.

tekst wg relacji Bartłomieja Pikuzińskiego (MRGZ), JK (GOK) i SP Płoskie
foto: Bartłomiej Pikuziński (MRGZ)

Skip to content