Jubileusz 30-lecia KGW Bortatycze Kolonia

W sobotnie popołudnie, 29 czerwca 2019 r., w świetlicy wiejskiej w Bortatyczach odbyły się uroczystości związane z obchodami 30-lecia powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Bortatyczach Kolonii. Obecnie do Koła należy 16 aktywnych gospodyń.

KGW w Bortatyczach Kolonii założyła Genowefa Orchowska i sprawowała funkcję przewodniczącej aż przez 25 lat. Nie mogło rzecz jasna zabraknąć jej na Jubileuszu, Panią Genowefę podjęto z honorami i z wielkim szacunkiem. Spotkanie w świetlicy rozpoczęło się od przywitania przybyłych gości przez obecną Przewodniczącą Koła, Beatę Bartnik, i sołtys Anetę Karwat. Na widowni nie zabrakło przedstawicieli władz – byli obecni m.in. Ryszard Gliwiński – Wójt Gminy Zamość, Stanisław Grześko – Starosta Powiatu Zamojskiego, Konrad Dziuba – Dyrektor Wydziału Społeczno-Administracyjnego Urzędu Gminy Zamość, Aleksandra Wojtyna z Biura Poselskiego Posła RP Jarosława Sachajko, ks. prałat Zdzisław Ciżmiński, ks. dziekan Bolesław Zwolan, pracownicy szkoły w Wysokiem, lekarze rodzinni z Ośrodka Zdrowia „Wysomed” z Wysokiego, kadra GOK-u i liczne delegacje innych KGW, sołectw oraz organizacji. Przybyli również Wojciech Suchowicz – Przewodniczący Rady Gminy Zamość, grupa gminnych Radnych, Zarząd Stowarzyszenia na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+, a także byłe członkinie KGW w Bortatyczach Kolonii. Nie zabrakło tego wieczoru życzeń, prezentów i kwiatów dla Jubilatek, a okazałego tortu od Samorządu Gminy Zamość spróbowali wszyscy obecni. Aktualny skład Koła powitał gości, wykonując piosenkę we własnej aranżacji do słów Andrzeja Rosiewicza, pt. „Zapomnieć”, a następnie wystąpiła Oliwia Ziarkiewicz uczennica z Bortatycz Kolonii. W dwóch odsłonach zaprezentował się zespół „Wesołe Gosposie” z Kolonii Sitaniec i kabaret z Lipska. Uroczystość uświetnili panowie z zespołu „Show Men Szopinek”, przyłączając się do życzeń i wyśpiewując znane i lubiane hity, zarówno te starsze, jak i te nowsze. W drugiej części występu męskiej grupy z Szopinka atmosfera biesiadna udzieliła się gościom i gospodarzom wydarzenia, i wszyscy bawili się przy rytmach muzyki tanecznej do późnego wieczora.

Trochę historii:

Koło Gospodyń Wiejskich w Bortatyczach Kolonii powstało w 1989 r. z inicjatywy kilku mieszkanek. Za cel Panie przyjęły sobie aktywizację kobiet wiejskich i ochronę przed zapomnieniem lokalnej kultury i tradycji. W ramach działalności członkinie Koła podnosiły swoje kwalifikacje, zorganizowały wypożyczalnię sprzętu domowego. Przez ten okres w składzie Koła było łącznie 44 gospodynie. Liczba ta zmieniała się na przestrzeni lat, a obecnie Koło liczy 16 kobiet. Panie wyspecjalizowały się w działalności kulinarnej, sięgają po sprawdzone przepisy swoich przodków. Ich potrawy można podziwiać podczas imprez lokalnych i konkursach kulinarnych. KGW Bortatycze Kolonia czynnie bierze udział w uroczystościach organizowanych w sołectwie i na terenie Gminy Zamość, zwłaszcza w Dożynkach. KGW współorganizuje również różne wydarzenia i pikniki we własnym sołectwie, jak też „na spółkę” z sąsiednimi sołectwami – są to m.in. obchody Dnia Kobiet, Dnia Dziecka i wydarzenia świetlicowe.

GOK na podstawie relacji tekstowej Beaty Bartnik (KGW Bortatycze Kolonia)

Skip to content