Co nowego wokół Regionalnej Izby Pamięci?

Co nowego wokół Regionalnej Izby Pamięci?

Dużo dzieje się ostatnio dookoła wysoczańskiej Izby. Trwają prace nad rozbudową kompleksu, a przy drodze obok powstaje długo wyczekiwany przez mieszkańców chodnik, zaś w samym obiekcie nieustannie powiększa się ekspozycja. Opiekunki Izby z GOK-u i miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich realizują również nowe pomysły na urozmaicenie zwiedzania gminnej atrakcji.

Trwają prace budowlane mające na celu utworzenie większego kompleksu w Wysokiem, obejmującego również obecną Regionalną Izbę Pamięci, pod całościową nazwą Centrum Kultury Dawnej. Projekt, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, obejmuje budowę drewnianej stodoły oraz kuźni. Na chwilę obecną gotowe są fundamenty. Odwiedzanie obiektu zostanie również znacznie ułatwione dzięki powstającemu właśnie chodnikowi przy drodze powiatowej nr 3218L. Ponadto, rozebrano mocno wysłużony już budynek starej świetlicy OSP, pochodzący z lat 30-tych XX wieku, który przez kilka lat, licząc od 2005 roku, funkcjonował zarazem jako siedziba Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem.
Pomimo wielu niedogodności, towarzyszących pracom budowlanym i drogowym, bezpośrednio przy Izbie pojawili się również nowi „mieszkańcy”. Przechodząc obok, nie sposób nie zauważyć barwnych figurek przypominających zwierzęta. Wykonane ze starannie dobranych otoczaków, kamienne istoty witają odwiedzających. Na drewnianych brzozowych krążkach wylegują się żółwie, żaby, jeże, myszy, koty i biedronki – idealnie statyczne towarzystwo do pozowanego zdjęcia pamiątkowego – zwłaszcza dla najmłodszych.
W Izbie przybywa również nowych eksponatów – z najnowszych warto wymienić stylowy starodawny telefon oraz metalowy bukownik (maszyna rolnicza przeznaczona do wyłuskiwania nasion).
Regionalną Izbę Pamięci można już także obserwować w mediach społecznościowych. Zapraszamy na profil Izby na Facebook’u („Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem”) oraz na Instagramie @regionalna_izba_pamieci. Oprócz zdjęć i najnowszych informacji prowadzona jest tam również akcja edukacyjna, mająca na celu zaprezentowanie eksponatów wraz z opisem dawnych czynności i zwyczajów.

GOK: Małgorzata Wołoszyn i JK

Skip to content