Edukido

Edukido

W piątek 16 października 2020 roku w Gminny Ośrodku Kultury w Wysokiem dzieci z miejscowej szkoły miały okazję uczestniczyć w pokazowych warsztatach edukacyjnych z klockami LEGO,  które przeprowadzili wykwalifikowani animatorzy Edukido. W ramach zajęć uczniowie z najmłodszych klas szkoły podstawowej  zbudowali swoje własne kolejki górskie, przetestowali je w boju, a na koniec dokonali ich spektakularnej destrukcji.

Edukido to program zajęć edukacyjnych opartych na klockach Lego® dla dzieci w wieku 3-12 lat. Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi do poznawania świata poprzez zabawę oraz  pobudzanie ich naturalnej  ciekawości i kreatywności. Tematyka zajęć obejmuje rozmaite dziedziny wiedzy, łącząc ze sobą nauki ścisłe i humanistyczne, a nacisk kładziony jest na poszukiwanie odpowiedzi na pytania za pomocą praktycznych działań, a nie teoretycznych formuł. Dzięki temu dzieci rozwijają między innymi zdolność logicznego i kreatywnego myślenia . Zabawa klockami pozwala także rozwijać motorykę, precyzję i wyobraźnię przestrzenną, a praca w parach kształtuje umiejętności społeczne najmłodszych.

Warsztaty polegały na przybliżeniu dzieciom zasad działania kolejki linowej. Zadaniem uczestników było zrozumienie istoty działania mechanizmu, dobór odpowiednich klocków, zbudowanie wagonika i umieszczenie go na rozpiętej lince w taki sposób, aby pojazd swobodnie z niej zjechał. Na każdym etapie młodym budowniczym pomagali animatorzy. Nie wyręczali oni jednak podopiecznych, a jedynie mobilizowali ich do działania. Brak jakiegoś klocka nie mógł być powodem do zaprzestania zabawy, tak samo jak trudności z odnalezieniem właściwego elementu. Szybę można było sobie przecież wyobrazić, a wśród tysięcy drobnych klocków na pewno dało się w końcu odnaleźć ten ulubiony pomarańczowy. Po zbudowaniu wagonika każdy uczestnik zajęć osobiście uczestniczył w eksperymencie fizycznym, który polegał na przetestowaniu, czy wagonik porusza się właściwie. Dodatkową atrakcją był oczywiście demontaż konstrukcji. Polegał on na rozbiciu wagonika o zbocze góry, czyli nóżkę stolika. Najsilniejsi, ci, którzy docisnęli elementy najmocniej, mieli okazję kilkukrotnie doprowadzić do kontrolowanej katastrofy w ruchu komunikacyjnym. Kto zna dzieci, ten wie, jak wiele radości im to sprawiło. Aby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć do naszej krótkiej foto-relacji z wydarzenia.

GOK: JS

Skip to content