GOK pracuje w zamknięciu

GOK pracuje w zamknięciu

W ramach Akcji #zostańwdomu z GOK-iem animatorzy i instruktorzy Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość prezentują na facebook’owym profilu Zamojski „GOK Wysokie” szeroki wachlarz zajęć, porad i pomysłów na ciekawe spędzanie wolnego czasu. Wśród propozycji znalazły się m.in. materiały zachęcające do nauki języka angielskiego, wpisy podróżnicze, techniczne projekty ekologiczne oraz Poradnik Pozytywnego Myślenia.

Stan epidemii wpłynął na niemal każdy aspekt działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość. Jak funkcjonować, jak realizować ofertę, gdy większość działań GOK-u polegała na „gromadzeniu się”? Praktyka pokazała, że da się wiele rzeczy robić inaczej. Niestety, niemożliwe jest np. prowadzenie normalnych zajęć z nauki języka angielskiego za pomocą spotkań w GOK-u z uczniami. Wychodząc temu naprzeciw, a jednocześnie chcąc wesprzeć rodziców pomysłami na naukę ze swoimi dziećmi, GOK zaczął produkować i udostępniać materiały w internecie. Można w nich znaleźć inspiracje na zabawy językowe czy zagadki. Do tej pory powstały filmy instruktażowe dotyczące np. zabawy zwanej „Charades” (kalambury) oraz własnoręcznego wykonania gry planszowej, którą można wykorzystać zarówno do nauki, jak i powtarzania materiału. Kolejną zaproponowaną zabawą była gra „What’s missing? ” – niezwykle prosta do realizacji w domowych warunkach, a jednocześnie przynosząca wiele korzyści dla ucznia, nie tylko tych językowych. Gra opiera się na prezentowaniu obrazków lub słów z pewnego zakresu – osoba prowadząca wykłada po kolei karty z zestawu, zaś zadaniem uczestnika jest odgadnięcie, który element nie został wyłożony. Oprócz elementów językowych ćwiczymy tutaj spostrzegawczość i koncentrację. Zabawa jest bardzo lubiana przez uczniów. Wystarczą minimum 2 osoby, jednak w większym gronie jest atrakcyjniej, gdyż zabawa wprowadza element rywalizacji. Część gier można swobodnie zaadaptować również na potrzeby bardziej zaawansowanych uczniów – grę planszową można chociażby oprzeć na powtarzaniu czasowników nieregularnych czy liczebników. Oprócz filmów instruktażowych prowadzone są również zajęcia w formie interaktywnych prezentacji. Za pomocą tej nowoczesnej formy nauki prezentowane jest słownictwo, gramatyka, jak również wyrażenia, takie jak idiomy, których celem jest uatrakcyjnienie wypowiedzi. Te związki wyrazowe są nieodłącznym elementem języka codziennego, zaś ich znajomość świadczy o bogactwie językowym, więc zdecydowanie warto je poznać. Korzystając z opublikowanych przez GOK prezentacji można się dowiedzieć jakie jest pochodzenie idiomów, ich znaczenie i funkcja. Dzięki załączonym ćwiczeniom możliwe jest przetestowanie nowopoznanego materiału. Jest to atrakcyjna forma edukacji umożliwiająca naukę we własnym tempie zacisza domowego. Celem prezentowanych aktywności jest uzupełnienie nauki szkolnej i pokazanie alternatywnych sposobów na naukę, jak również skupienie się na aspektach językowych, na które niewiele jest czasu podczas realizowania szkolnej podstawy programowej – zwłaszcza w czasie stanu epidemii.
Ponadto GOK proponuje realizację regularnych zajęć on-line poprzez wybrany komunikator internetowy, zwłaszcza że pierwsze próby mamy już za sobą. Osoby chętne prosimy o kontakt e-mail z instruktorem na adres angielski@gminazamosc.pl celem uzgodnienia formy i terminów zajęć, jak również przesłania niezbędnych materiałów. Zaletą jest to, że tu nie ma presji nauczania, straszenia sprawdzianami czy stawiania złych ocen. Głównym celem nauki języka angielskiego on-line w GOK-u ma być konstruktywny kontakt na odcinku uczeń-prowadzący i możliwość bieżącej komunikacji i interakcji. Jak wiadomo, znajomość angielskiego niebywale ułatwia podróżowanie, które jest kolejnym rozwijanym tu zagadnieniem. Póki co, podróże zagraniczne możemy odbywać jedynie „palcem po mapie”. Nasze prezentacje w formie fotorelacji przeplatane są informacjami na temat wybranych miejsc. Nie brakuje ciekawostek historycznych, geograficznych i kulturowych. Podczas dotychczasowych wirtualnych podróży, „opublikowanych” przez GOK w internecie, odwiedziliśmy Londyn, Jerozolimę, York, Klify Moher w Irlandii oraz Antwerpię. Kto zerknął, to już wie więcej np. na temat London Eye, gigantycznego diabelskiego młyna. Wielki Piątek poświęciliśmy na zwiedzanie Jerozolimy, miasta wielu kultur i kontrastów. Następnie, odwiedziliśmy York, prezentując The Shambles – jedyną w Europie średniowieczną ulicę, która zachowała się w całości. Z okazji Dnia Ziemi zaprezentowaliśmy Klify Moher, zapierające dech w piersiach krajobrazy zwane „Irlandzkim cudem natury”. Z kolei w belgijskiej Antwerpii przyjrzeliśmy się bliżej imponującemu dworcowi kolejowemu, potocznie nazywanemu „Kolejową Katedrą” ze względu na wyjątkową architekturę. W każdy piątek prezentowano inne miejsce wraz z opisem. Celem prezentacji jest uchylenie „okna na świat” w sytuacji, kiedy pozostajemy w domach, jak również zachęcenie do poznawania nowych miejsc poprzez ukazanie ich piękna i różnorodności.
Podczas gdy internetowe pokazy zajęć ruchowych i kulinarnych, prezentowane przez GOK, oferują „coś dla ciała”, to „Poradnik Pozytywnego Myślenia” zapewnia „coś dla ducha”. Trudniejsze, niecodzienne okoliczności, które nam teraz towarzyszą, stanowią nie lada wyzwanie. Nagle pojawiły się problemy zupełnie dla nas nowe, a każda tego typu zmiana niesie ze sobą namnożenie sytuacji stresogennych. Z kolei moc pozytywnego myślenia jest niedoceniana, a dowiedziono już naukowo, że optymizm i pozytywne nastawienie wzmacniają układ odpornościowy człowieka. W tym poradniku on-line, prowadzonym przez pracowników GOK-u, prezentowane są sposoby na poprawę samopoczucia, takie jak przebywanie na łonie natury czy aktywność fizyczna. Obcowanie z przyrodą wycisza nas, wyostrza zmysły, uczy bycia „tu i teraz”, zaś kojące właściwości zieleni redukują stres. Z kolei ruch stymuluje wytwarzanie w naszym organizmie endorfin, zwanych „hormonami szczęścia”, które pomagają nam się odstresować, zmniejszają odczuwanie bólu oraz potęgują odczucie zadowolenia. Poradnik podaje też kilka wskazówek, jak owocnie spędzać czas w domu – jest to świetna okazja na rozwój! Warto spojrzeć na większą ilość czasu jak na nowe możliwości. Jest to czas, który możemy przeznaczyć na coś, co zawsze chcieliśmy zrobić, lecz natłok obowiązków nam to uniemożliwiał. Może jest to dawne hobby lub coś zupełnie nowego? Kurs internetowy? Nauka języka obcego lub gry na instrumencie? Możliwości są ogromne. Niezwykle istotne dla utrzymania pozytywnego nastawienia jest wyrobienie sobie nawyku selektywności, jeśli chodzi o dostarczane bodźce czy towarzystwo, w jakim przebywamy. Otóż, ludzie mają skłonność do adaptowania się do otoczenia, więc gdy znajdą się w towarzystwie osób narzekających i nieszczęśliwych, to zaczynają ulegać tym wpływom. To normalna reakcja, dlatego ważne jest świadome dobieranie sobie docierających do nas informacji. To nie łatwe, ale warto spróbować, bo zbyt wiele można stracić popadając „bez walki” w pesymizm. Wybiórczość odpowiednich bodźców i informacji w tym względzie może nam zapewnić optymizm, kreatywność, spokój i zdrowie. Ponadto, w jednym z materiałów zaprezentowano proste ćwiczenie dla całej rodziny, którego celem jest budowanie pozytywnego obrazu samego siebie. Takie warsztaty przeprowadzili w lutym instruktorzy w GOK-u w Wysokiem z dziećmi pobliskiej szkoły. Ćwiczenie „Lubię siebie, ponieważ…” polega na wypisaniu, pomyśleniu lub wypowiedzeniu wszystkich cech, umiejętności czy wartości, które w sobie cenimy. Najmłodsi mogą wykonać to zadanie w formie obrazka, zaś odkrywanie siebie jest dla nich prawdziwą przygodą. Warsztaty polecane są również dla nastolatków i osób dorosłych, którzy częściej niż dzieci mają tendencję do skupiania się wyłącznie na swoich niedoskonałościach.
GOK w czasie stanu epidemii stara się również budować i promować świadomość ekologiczną wśród odbiorców internetowych. W Dniu Ziemi zachęcaliśmy on-line do wykonania w ogrodzie poidełek dla ptaków i owadów w dobie coraz większych okresów suszy w Polsce. Ustawienie poidełka nie jest zbyt czasochłonne, a może uratować zdrowie i życie wielu zwierząt. Jest to projekt, który poza oczywistym celem pomocy przyrodzie niesie za sobą aspekty edukacyjne. Wykonując go razem z dziećmi uwrażliwiamy je na potrzeby innych, jak również zyskujemy fantastyczne miejsce do obserwacji przyrody, gdyż zazwyczaj dość szybko przy poidełkach pojawiają się spragnione ptaki. Kolejną zaprezentowaną przez ekipę z GOK-u inicjatywą ekologiczną było budowanie budek lęgowych dla ptaków. Nasz apel zilustrowaliśmy przepięknymi budkami wykonanymi przez lokalnego artystę plastyka, Jerzego Tkaczyka z Wysokiego. Pan Jerzy zbudował ponad 30 budek lęgowych, które przy okazji są prawdziwymi dziełami sztuki. Czytelników Biuletynu również zachęcamy do realizacji pomysłów własnych lub tych proponowanych on-line przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość.

Szczegóły dotyczące wszystkich wspomnianych materiałów dostępne są na fanpage’u Zamojski „GOK Wysokie” – zachęcamy do odwiedzania tego profilu na Fejsie.

GOK: MW i JK

Skip to content