Izba Gminy Zamość w TVP3

Izba Gminy Zamość w TVP3

Tylko w styczniu 2020 r. Regionalna Izba Pamięci prezentowana była aż dwa razy na antenie regionalnej telewizji TVP3 Lublin. Izba wzbudziła zainteresowanie twórców programu kulturalnego, pt.: „Afisz”, natomiast emisja wspomnianych reportaży miała miejsce 7 i 21 stycznia.

Pierwsza z audycji powstała tuż po Świętach Bożego Narodzenia i poświęcona była działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem. Redaktor Dariusz Jeż przeprowadził z Paniami rozmowę, w której można było dowiedzieć się m.in. czym zajmują się gospodynie wiejskie, jakie tradycje świąteczne kultywowane są w ramach działalności Koła oraz jakie plany na najbliższą przyszłość czekają na realizację. Członkinie Koła, pokazane podczas świątecznego szydełkowania, uchyliły rąbka tajemnicy na temat stosowanych technik rękodzielniczych, jak również opowiadały o organizowanych cyklicznie warsztatach kulinarnych dla dzieci i młodzieży. W programie poruszony został również temat kosmetyki naturalnej jako trendu, który zyskuje coraz większą popularność, i który został już zgłębiony podczas warsztatów zorganizowanych w Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość.
Kolejny z reportaży skupiał się na powstaniu, działalności, opisie oraz funkcjach pełnionych przez Regionalną Izbę Pamięci w Wysokiem. Panie Wanda Szpuga oraz Krystyna Rysak opowiadały o początkach kolekcji oraz o stopniowym rozwoju Izby. Każde z pomieszczeń zostało szczegółowo pokazane wraz z licznymi eksponatami, które udało się „ocalić od zapomnienia”. Opiekunki Izby opowiedziały również o życiu codziennym i obyczajach panujących na dawnej zamojskiej wsi. W ramach ukazania tych zwyczajów prowadzone są warsztaty prac gospodarskich na sprzętach używanych kilkadziesiąt lat temu. Wszystko to ma na celu wypełnianie funkcji, do jakich obiekt ten został wybudowany – edukacja, kultura i integracja, jak również szerzenie tradycji i nauka o ludowości.

GOK: Małgorzata Wołoszyn

Linki do nagrań:

https://lublin.tvp.pl/46297600/21-stycznia-2020

https://lublin.tvp.pl/46088065/7-stycznia-2020

Skip to content