Zajęcia plastyczne dla maluchów na odległość

Zajęcia plastyczne dla maluchów na odległość

Cisza, puste sale plastyczne i informatyczne, zamknięta sala zabaw i wystaw, brak gwaru najmłodszych uczestników zajęć pozalekcyjnych w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość – to smutny widok. Mamy nadzieje, że nie za długo to wszystko się zmieni i jeszcze będzie przepięknie, gwarnie i radośnie, a sale wypełnią się wesołymi dziećmi.

Zajęcia jednak nie zanikły, odbywają się wirtualnie. Pokazujemy, jak i co maluszki mogą wykonać w ramach prac plastycznych razem z rodzicami w domu. Potrzebne materiały to zawartość wyposażenia tornistra małego ucznia lub przedszkolaka, czyli ołówki, kredki, klej, nożyczki, kolorowe bloki rysunkowe, bibułka, farby i inne drobne materiały dostępne zazwyczaj w każdym domu. Sposób wykonania na każdym etapie pracy jest opisany i uwidoczniony na zdjęciach na Facebook’u w postach profilu Zamojski „GOK Wysokie”. Wśród prac plastycznych są tam już takie, jak drzewko szczęścia z guzików, zwierzaczki CD, a wśród nich żabka, jeżyk i biedronka, uśmiechnięte żółte słoneczko z paseczków, kwiatki z ziarenek dyni, wiosenne bazie na papierowym talerzyku z plasteliny oraz wspaniała pszczółka, a także króliczek wielkanocny z serduszek, baranek wielkanocny z ogromną czupryną, pisanki w różnym wydaniu: na wydmuszkach jaj, malowane, naklejane z dostępnych nici, tasiemek i świecidełek – tu kreatywność dzieci i pomysłowość każdego maluszka jest nieograniczona. Na wiosnę zwykle dzieci w GOK-u uczyły się jak siać i sadzić różne rośliny, więc i teraz chcieliśmy pokazać najmłodszym, np. jak rośnie rzeżucha. Wysialiśmy ją w wytłaczankach po jajkach, podlewaliśmy i dbaliśmy, aby urosła i mogła być ozdobą wielkanocnego stołu.
Tworzyliśmy magiczne zajęcia, aby pobudzić kreatywność naszych ulubieńców. W taki oto sposób powstały drzewka z drucików, kolorowych rurek do picia, plasteliny i bibułki. Uczyliśmy w postach jak malować słoiczki, z których potem będą flakoniki, ucząc się zarazem amatorskiej techniki decoupage. Stosowaliśmy się do zasad upcyclingu, czyli nadawania niepotrzebnym rzeczom drugiego życia, np. wykorzystując pojemniczki po serkach czy śmietanie stworzyliśmy wspaniałe żółwie. Wszystkie te zajęcia dostępne są na naszym funpage’u Zamojski „GOK Wysokie”.
Nie zapomnieliśmy o majowych świętach. W naszej tradycji to jedne z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju. Święto Konstytucji, szacunek do naszej flagi, święto ludzi pracy to nasze życie. Dzieci na te okazję przygotowują róże dekoracje i prace plastyczne, przede wszystkim godło państwowe oraz flagi. Animatorzy z GOK-u pokazali dzieciom sposób na wykonanie orła białego w koronie na czerwonym tle z wyklejanych małych kuleczek z bibułki oraz pomysł na proste i jakże efektowne kotyliony.
Wszystkim rodzicom, przedszkolakom i uczniom najmłodszych klas, którzy korzystają z naszych instrukcji, pokazów i pomysłów na zajęcia pozalekcyjne i świetlicowe, życzymy dużo zdrowia i siły na ten trudny czas odosobnienia. Apelujemy do rodziców i opiekunów: pracujmy z naszymi pociechami i pozwólmy im się rozwijać artystycznie i kreatywnie, bo dobre przygotowanie dzieci do dorosłego życia to sukces nas wszystkich. Skorzystajcie z akcji #zostanwdomu z GOK-iem.

GOK: EM

Skip to content