Koncert w Mokrem dla Niepodległej

Na żywo w świetlicy w Mokrem i wirtualnie przez internet można było obejrzeć i posłuchać wyjątkowego koncertu dwóch gminnych zespołów wokalnych, reprezentujących dwa odrębne style muzyczne: żeńskiego „Ale Cantare” i męskiego „ShowMen Szopinek”. Nad całością wykonania czuwała Barbara Rabiega – instruktorka „Ale Cantare”, wspomagana muzycznie przez Cezarego Gomułkę – instruktora grupy „ShowMen Szopinek”. Obie formacje wystąpiły wspólnie z koncertem niepodległościowym pod hasłem „Polaków śpiewanie o wolności”. To wyjątkowe wydarzenie odbyło się w niedzielne popołudnie, 14 listopada 2021 r. W organizację przedsięwzięcia aktywnie włączyła się grupa mieszkańców Mokrego.

Specjalnie dobrany repertuar, dopieszczone dekoracje, znakomite wykonanie i wysoki poziom artystyczny – to tylko kilka z wielu pozytywnych elementów tego wyjątkowego koncertu. Aby wydarzenie doszło do skutku w tak atrakcyjnej formie, ekipa Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość zaprosiła do współpracy nie tylko Gospodynie i Gospodarzy z Mokrego, ale i Bibliotekę Publiczną Gminy Zamość oraz telewizję internetową Zamość.TV. Nad efektowną dekoracją, stanowiącą tło koncertu, przez kilka dni wspólnie i systematycznie pracowali zarówno mieszkańcy Mokrego, jak i pracownicy ośrodka kultury i gminnej biblioteki. Szczególne zaangażowanie wykazało grono Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, wspomagane przez Sołtysa z Radą Sołecką oraz kilku druhów ochotników z miejscowego OSP. Wspólnie przygotowali oni świetlicę wiejską na potrzeby koncertu niepodległościowego, który w rezultacie wzruszył i zachwycił publiczność zgromadzoną na sali oraz widzów, oglądających transmisję na żywo w internecie.
Zestawienie wokalistów z dwóch odrębnych formacji w ramach wspólnego repertuaru niosło ze sobą pewne ryzyko. Otóż, Panowie z grupy „ShowMen Szopinek” przyzwyczaili publiczność na swoich koncertach do zupełnie innego repertuaru i stylu występowania, a tymczasem teraz zostali zobligowani do odnalezienia w nowej sytuacji, mając do przygotowania wspólny koncert z wokalistkami „Ale Cantare”, które najwięcej nagród zdobyły jako chór. Ponadto, obie grupy wokalne musiały podporządkować się wizji doświadczonej instruktorki i wokalistki, Barbary Rabiegi.
Warto przypomnieć, że dzięki pracy instruktorskiej Pani Basi, ostatnie kilkanaście miesięcy przyniosło zespołowi „Ale Cantare” same laury i wysokie miejsca na podium podczas kilku bardzo prestiżowych ogólnopolskich przeglądów i festiwali chóralnych. Z kolei męska grupa „ShowMen Szopinek” swoją spontanicznością, żywiołowością i świetnym kontaktem z publicznością zaskarbiła sobie sympatię tysięcy fanów, niewiele mając do czynienia z chóralnym stylem śpiewania. Połączenie tych dwóch różnych „światów” było więc nie lada wyzwaniem nie tylko dla instruktorów, ale też dla samych wokalistów i wokalistek, zwłaszcza że obie formacje funkcjonują na co dzień jako zespoły amatorskie.
Okazało się jednak, że efekt współpracy przerósł wszelkie oczekiwania. Podczas niedzielnego koncertu w Mokrem nasi gminni artyści z „Ale Cantare” i „ShowMen Szopinek” stanęli na wysokości zadania, zachwycając poziomem artystycznym i wzruszając publiczność. Chyba każdy z obecnych na sali i internautów przed ekranami odczuł żal i niedosyt, gdy po niecałej godzinie koncert dobiegł końca. Ale może da się to jeszcze kiedyś powtórzyć? Trzymając kciuki, dziękujemy naszym gminnym artystom za wspaniałe i niepowtarzalne doznania muzyczne, gospodarzom obiektu za gościnę i przygotowanie sali, a publiczności za gromkie brawa.
Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę powinno być czasem radości, jedności, zgody i wspólnego przeżywania pozytywnych emocji. Tak właśnie było w Mokrem podczas wyjątkowego koncertu pod hasłem „Polaków śpiewanie o wolności”.

GOK: Jarosław Kalbarczyk

Skip to content