Jak uwić śliczny wianek

Jak uwić śliczny wianek

24 czerwca 2022 r. w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem odbyło się spotkanie dla wszystkich chętnych, aby w przyjemniej atmosferze uwić piękny wianek. Prace poprzedził zbiór polnych kwiatów, traw, a nawet ciekawych liści mogących upiększyć wianek. Każdy z uczestników przyniósł ze sobą interesujące rośliny.

Wśród zebranych roślin rozpoznaliśmy kwiaty m.in.: dziurawca zwyczajnego, wiesiołka dwuletniego, żmijowca zwyczajnego, babki lancetowatej, cięciorki pstrej, przytulii właściwej, przymiotna białego, pięciornika srebrnego, chabra bławatka, rumianka pospolitego, rozchodnika, białej koniczyny oraz trawy i ozdobne liście drzew.

Pani Wanda Szpuga, kustosz Izby, podzieliła się ze wszystkimi wiedzą, jak uwić okazały i trwały wianek. Zaprezentowana technika wykorzystywała użycie dwóch sznurków, grubszego i cieńszego, związanych ze sobą końcami. Następnie kwiaty dołącza się łodyżkami do grubszego sznurka i owija się je dwukrotnie wokół tegoż sznurka sznurkiem cieńszym. W ten sposób wianek oprócz kwiatów o dłuższych plastycznych łodyżkach może zostać wzbogacony o takie kwiaty jak niewielkie róże, kwiaty i rośliny o sztywnych czy nawet bardzo krótkich łodygach. Technika ta nadaje się do wykonania wianków o oczekiwanych przez nas średnicach i przy wykorzystaniu roślin żywych i suszonych dostępnych w różnych porach roku.

Efekty spotkania zaowocowały zdobyciem nowych umiejętności przez uczestników i powstaniem wspaniałych kolorowych wianków.

Magda Misztal
Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem

Skip to content