Laury ze Starego Zamościa

Laury ze Starego Zamościa

Grupa wokalna „Chyżanie” otrzymała wyróżnienie, a Koło Gospodyń Wiejskich z Szopinka zdobyło III miejsce na X Międzygminnym Przeglądzie Ludowym w Starym Zamościu, który odbył się w sobotę, 22.10.2022 r., w tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury. Reprezentacja artystyczna i kulinarna Gminy Zamość składała się z czterech zespołów śpiewaczych i dwóch drużyn kulinarnych z Kół Gospodyń Wiejskich z Siedlisk i Szopinka. Łącznie w przeglądzie rywalizowało 10 zespołów w łączonych kategoriach „śpiew o tematyce ludowej” i „śpiew o tematyce biesiadnej”, 11 Kół Gospodyń Wiejskich w kategorii „kulinaria” i aż 26 uczestników w łączonych kategoriach „rękodzieło tradycyjne” i „rękodzieło współczesne”.

Celem dorocznego Przeglądu Ludowego w Starym Zamościu jest aktywizacja, prezentacja i ożywienie lokalnego ruchu artystycznego. W skład komisji konkursowej weszli Marta Dolepska z Krasnostawskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Katarzyna Figura – liderka zamojskiej grupy wokalnej „Gdzie diabeł nie może”, Edyta Zając, reprezentująca Organizatora, a także Krystian Persik – szef rodzinnego bistro „Figa z Makiem” na Starym Mieście w Zamościu.
Uczestnicy przeglądu muzycznego przybyli do GOK-u w Starym Zamościu w dwóch turach ze względu na dużą ilość zgłoszeń. Z naszej Gminy w kategorii „śpiew” wystąpiły zespoły „Kalinka” ze Skaraszowa, „Roztoczanki” z Wólki Wieprzeckiej, „Echo Lipska” z Lipska i „Chyżanie” z Chyżej. Z kolei w kategorii „kulinaria” oba Koła Gospodyń Wiejskich w Siedliskach i Szopinku z Gminy Zamość przygotowały następujące dania: konkursową „tartę niespodziankę”, dyniową „zupę na czasie”, barszczyk czerwony i pasztet oraz ciasta – wszystko pięknie nakryte w scenerii jesieni. Ponadto, w kategorii „rękodzieło współczesne” Koło Gospodyń Wiejskich z Szopinka wystawiło swój niebanalny zestaw artystycznych wytworów ludzkich rąk.
W obliczu tak wielu uczestników Jury miało twardy orzech do zgryzienia. Ustalenie werdyktu było bardzo trudne. W rezultacie w gronie nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się dwa podmioty z Gminy Zamość: Koło Gospodyń Wiejskich z Szopinka zajęło III miejsce w kategorii „rękodzieło współczesne”, a męski zespół wokalny „Chyżanie” otrzymał wyróżnienie. Wszyscy zebrani mieli też możliwość spróbować pysznych potraw oraz wypieków. Laureaci jubileuszowego X Międzygminnego Przeglądu Ludowego w Starym Zamościu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość: Ewa Miąsik, Małgorzata Sokołowska i Jarosław Kalbarczyk

Skip to content