Sznurek w służbie Świąt

Sznurek w służbie Świąt

Warsztaty metodą makramy odbyły się w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem. Z oferty dla grup zorganizowanych skorzystali tym razem uczniowie i opiekunowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Zamościu, podzieleni na grupę młodszą i starszą. W środę i czwartek, 07-08.12.2022 r., pod okiem Wandy Szpugi, Opiekunki obiektu i zarazem szefowej wysockiego Koła Gospodyń Wiejskich, dzieci z kolejno obu grup miały możliwość własnoręcznie stworzyć piękne bożonarodzeniowe dekoracje na choinkę bądź ścianę. Materiałem do manualnej pracy artystycznej był …sznurek.

Rękami dzieci z obu grup powstały śliczne aniołki oraz choinki ze sznurka metodą makramy (makrama to wdzięczna technika do robienia sznurkowych dekoracji), która wraca do mody i staje się ostatnio coraz bardziej popularną metodą rękodzielniczą, czyli sztuką wiązania sznurów w celu uzyskania pięknych dekoracji. Za pomocą techniki makramy powstają też słynne już „łapacze snów”, ale też kwietniki, biżuteria, a nawet nietuzinkowe ubrania.
Po warsztatach wolny czas uczniowie wykorzystali na obejrzenie ekspozycji starych przedmiotów, zgromadzonych w pomieszczeniach Regionalnej Izby Pamięci i sąsiedniego Centrum Kultury Dawnej. Dużym zaskoczeniem dla dzieci były sanie z podobizną postaci Świętego Mikołaja, otoczonego prezentami tylko dla grzecznych dzieci rzecz jasna.
Podopieczni zamojskiej SP nr 8 okazali spore zainteresowanie warsztatami, angażując się mocno we własne rękodzieło, czego dowodem są piękne i efektowne dzieła sztuki, uwiecznione w fotorelacji.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość: Małgorzata Sokołowska i JK


Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem funkcjonuje w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość.

Skip to content