Laury z Festiwalu w Górecku Kościelnym 2023

Laury z Festiwalu w Górecku Kościelnym 2023

„Srebrny Różaniec” (II miejsce) dla Chóru „Sitanianie” i wyróżnienie dla Zespołu Ludowo-Obrzędowego „Wesołe Gosposie” – to cenny bilans występów naszych 5 zespołów gminnych, które wzięły udział w tegorocznym XXVI Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym. Największy w regionie doroczny festiwal maryjny odbył się 6 sierpnia 2023 r. w obfitych strugach przelotnego deszczu.

Gminę Zamość w tym roku w Górecku kościelnym reprezentowało 5 formacji: Chór „Sitanianie” i zespoły „Chyżanie”, „Echo Lipska”, „Roztoczanki” oraz „Wesołe Gosposie”. Festiwal rozpoczął się Mszą świętą, odprawioną w Sanktuarium pw. św. Stanisława, w intencji uczestników i organizatorów wydarzenia. Następnie rozpoczęto przesłuchania festiwalowe, w których udział wzięły 4 chóry i 20 zespołów z regionu. Uczestnicy przybyli do Górecka Kościelnego m.in. z Gminy Zamość, Świdnika, Górecka Kościelnego, Zamościa, Kocudzy, Aleksandrowa, Starego Zamościa, Biłgoraja, Gminy Radecznica, Gminy Księżpol czy Gminy Werbkowice. Występy oceniało jury w składzie: ks. dr Sławomir Korona, pełniący posługę duszpasterską w Parafii Katedralnej w Zamościu, Kornelia Sar – muzyk i muzykolog, a także Andrzej Sar – muzyk, folklorysta i organizator wydarzeń kulturalnych. Każdy z wykonawców zaprezentował po 2 utwory: jedną pieśń maryjną i drugi utwór dowolny.
Decyzją jurorów przyznano następujące nagrody i wyróżnienia. W kategorii chóry: „Złoty Różaniec” – Chór „Albertus” z Zamościa, „Srebrny Różaniec” – Chór „Sitanianie” z Sitańca (Gmina Zamość), „Bursztynowy Różaniec” – Chór „Stanislaus” z Górecka Kościelnego, wyróżnienie – Chór „Arion” ze Świdnika. W kategorii zespołów: „Złoty Różaniec” – zespół „Sonat Tibi” z Zamościa, „Srebrny Różaniec” – zespół „Kocudzanki” z Kocudzy, „Bursztynowy Różaniec” – zespół „Górzanki” z Gozdowa k/Werbkowic, wyróżnienia – zespoły „Andrzejkowe Nutki” z Mokregolipia i „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii (Gmina Zamość). Każdy wykonawca otrzymał pamiątkową statuetkę i dyplom za udział w Festiwalu Pieśni Maryjnej.
Organizatorem wydarzenia była Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Górecku Kościelnym.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem: Aleksandra Siołek, red. JK

 

Chór „Sitanianie”, zespoły „Chyżanie”, „Echo Lipska”, „Roztoczanki” i „Wesołe Gosposie” funkcjonują w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem.

Skip to content