Nasi na ludowo w Starym Zamościu 22.10.2023

Nasi na ludowo w Starym Zamościu 22.10.2023

Cztery wyróżnienia i III miejsce na NASZYCH – to bilans udziału aktywnych mieszkańców Gminy Zamość w 3 konkursach składowych w ramach XI Międzygminnego Przeglądu Ludowego w Starym Zamościu, który odbył się w niedzielę, 22.10.2023 r., w tamtejszym GOK-u. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: „kulinaria”, „śpiew” i „rękodzieło”. Każda z tych kategorii miała reprezentantów z Gminy Zamość, przy czym w kategorii „śpiew” aż połowę wykonawców stanowili NASI artyści.  

Konkursy przeprowadzono w 3 kategoriach: rękodzieło (wystawa autorskich prac plastycznych), kulinaria (po 2 potrawy tradycyjne do degustacji – zupa + zapiekanka), śpiew (po 2 utwory: ludowy + biesiadny). Do konkursu kulinarnego zgłosiło się 12 Kół Gospodyń Wiejskich, w tym 2 z Gminy Zamość: KGW w Szopinku z szopiniecką kartoflanką i zapiekanką „do syta” i KGW w Białobrzegach z barszczem czerwonym z kapustą i grochem oraz zapiekanką z łazanek, słodkiej kapusty i boczku.

W kategorii „śpiew” na 6 zespołów naszą Gminę reprezentowały 3 podmioty wykonawcze: zespół „Roztoczanki” z instruktorem Danielem Narolskim (piosenki Cyganka i Czarna noc), zespół „Wesołe Gosposie” z instruktorem Czesławem Bartnikiem (piosenki Kraj rodzinny matki mej i Marysiu buzi daj) oraz solista Maciej Wojtasiuk z Borowiny Sitanieckiej, który wykonał piosenki Mazury i Grusza.

W kategorii „rękodzieło” zgłosiło się 14 osób, w tym z Gminy Zamość Monika Pałczyńska z Białobrzeg (sweter, torebka w słoneczniki, chusta szydełkowa, chusta na drutach, komplet zimowy: czapka i komin – zrobione na drutach); Mariola Ciupa z Szopinka (zestaw rękodzieła w technice decoupage) oraz Magdalena Sowa z Szopinka (obrazy).

Ocen w poszczególnych kategoriach dokonało Jury w składzie: Marta Dolepska – prezes Klubu Twórców Ludowych w Krasnymstawie, Zdzisława Cyc z firmy PHU Dreams (m.in. catering), Dominika Witkowska – prezes Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Zamojska”, wokalistka i animatorka kultury Katarzyna Figura (Figura Media) oraz Edyta Zając, reprezentująca organizatora przeglądu (Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu). W trakcie obrad Jury czas oczekiwania na werdykt umiliły publiczności kolejno 2 podmioty: solista Maciej Wojtasiuk z Borowiny Sitanieckiej i miejscowy zespół wokalny „Echo”.

Nasi nagrodzeni to:

    • w kategorii „kulinaria” 2 wyróżnienia dla KGW w Białobrzegach za barszcz i KGW Szopinek za kartoflankę,
    • w kategorii „rękodzieło” 2 wyróżnienia dla Moniki Pałczyńskiej z Białobrzeg i Magdaleny Sowy z Szopinka,
    • w kategorii „śpiew” III miejsce zajął zespół „Wesołe Gosposie”.

GRATULACJE!!!

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość: Aleksandra Siołek, red. JK

Zespoły „Roztoczanki” i „Wesołe Gosposie” funkcjonują w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z siedzibą w Wysokiem.

Skip to content