O Izbie na żywo w TVP3 Lublin, 28.07.2023

O Izbie na żywo w TVP3 Lublin, 28.07.2023

4-osobowa delegacja, promująca działalność Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem, przyjęła zaproszenie i wystąpiła 27.07.2023 r. na żywo w programie telewizyjnym TVP-3 Lublin z cyklu „Czwartkowe studio na tarasie LCK”. To godzinny program na żywo, który w okresie wakacyjnym co czwartek jest emitowany z obszernego tarasu Lubelskiego Centrum Konferencyjnego na ul. Grottgera w Lublinie. Scenariusz zakłada promowanie kultury i informowanie widzów o najciekawszych wydarzeniach dziejących się latem na Lubelszczyźnie. Tym razem jednym z tematów programu była działalność wysockiej Izby i zbiór eksponatów zbieranych przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

W ciągu godziny trwania „Czwartkowego studia na tarasie LCK” temat Regionalnej Izby Pamięci w Gminie Zamość był omawiany dwa razy po 6 minut. Skład 4-sobowej reprezentacji obiektu wcześniej zaimprowizował na tarasie swoiste stoisko promocyjne, eksponując kilkanaście starych przedmiotów „z duszą” oraz wyroby rękodzieła, powstałe podczas warsztatów plastycznych i spotkań Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem. Do Lublina na program pojechało tyle rzeczy, ile zmieściło się w bagażniku. Trzeba je było jeszcze przetransportować windą z parkingu podziemnego na piąte piętro LCK, gdzie mieścił się taras, na którym powstawał program. Wszystkie pokazane eksponaty już dawno wyszły z użycia i zaskakiwały wyglądem – większość osób nawet nie była w stanie wyobrazić sobie do czego niegdyś służyły takie narzędzia, jak stępa ze stęporem, wyżymaczka czy piesek do butów. Na stoisku były też stare żelazka, w tym rzadko spotykane żelazko na gaz oraz zagadkowo wyglądająca maszyna drewniano-metalowa do zaplatania postronków. O Regionalnej Izbie Pamięci w TVP-3 Lublin na żywo opowiadali Wanda Szpuga – Opiekunka obiektu i przewodnicząca KGW Wysokie, Henryka Sobczuk – kustosz ekspozycji w Izbie, Krystyna Krawczuk z KGW Wysokie oraz Jarosław Kalbarczyk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem.

Cały program można obejrzeć w internecie na stronie TVP-3 Lublin – pierwsze wejście o Izbie od minuty 13:30, drugie wejście od minuty 42:35 – zobacz tutaj: https://lublin.tvp.pl/60915507/czwartkowe-studio-na-tarasie-lck

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Jarosław Kalbarczyk

Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem funkcjonuje w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem, Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem i Stowarzyszenia „Wysokie nad Łabuńką”.

Skip to content