„Sitanianie” i „Ale Cantare” w Rzeszowie (28.01.2023)

„Sitanianie” i „Ale Cantare” w Rzeszowie (28.01.2023)

„Srebrny Dyplom” wyśpiewał sobie Zespół „Ale Cantare”, a „Brązowy Dyplom” trafił do Chóru „Sitanianie” na jubileuszowym X Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek pod patronatem JE Ks. Biskupa Jana Wątroby i Prezydenta Miasta Rzeszów Konrada Fijołka. Miejscem przesłuchań konkursowych był Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a organizatorem Festiwalu Studium Muzyki Liturgicznej w Rzeszowie oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie. Nasze formacje wokalne nie rywalizowały ze sobą, wystąpiły w dwóch odrębnych kategoriach, w każdej zajmując miejsca na podium, tym samym potwierdzając swój wysoki poziom artystyczny. Brawo!

Konkurs festiwalowy kolęd i pastorałek w Rzeszowie od dekady skierowany jest do amatorskich zespołów chóralnych, wokalno-instrumentalnych, a także orkiestr i zespołów instrumentalnych dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych, również studenckich, zarówno z kraju, jak i z zagranicy.
Celem Festiwalu, który z biegiem lat zapracował sobie już na miano prestiżowego, jest podnoszenie jakości pracy artystycznej różnych wokalnych i muzycznych formacji amatorskich, wykonujących repertuar bożonarodzeniowy. Jury brało pod uwagę również dorobek artystyczny zespołów. Z kolei bezcenną wartością całego przedsięwzięcia była, jest i będzie integracja międzynarodowego amatorskiego ruchu artystycznego, raz w roku skoncentrowana w stolicy Podkarpacia, jak również doskonalenie pracy dyrygentów. Oprócz samodzielnie dobranego repertuaru, wykonawcy podczas konkursu obowiązkowo musieli wykonać kolędę „Cicha noc” w dowolnej aranżacji. Czas prezentacji konkursowej nie mógł przekroczyć kwadransa i nie mógł też być krótszy niż 10 minut.
Gminny Chór „Sitanianie” pod dyrekcją Ireny Dużyńskiej i z akompaniamentem Tadeusza Flora wystąpił w kategorii „chóry seniorskie”, zdobył 65 punktów i tym samym „Brązowy Dyplom” oraz pamiątkową statuetkę. Wyśpiewał następujące kolędy: Tusząc pasterze, Cicha noc, Północ już była, Pospieszcie pastuszki, Cicho, cicho sza.
Druga nasza gminna formacja, Zespół Wokalny „Ale Cantare” z Płoskiego pod dyrekcją Barbary Rabiegi, wystąpiła w kategorii „chóry jednorodne”, zdobywając 90 punktów i „Srebrny Dyplom” ze statuetką. „Cantarkom” zabrakło dosłownie jednego punktu do złota. Zespół wykonał następujące kolędy: W żłobie leży, Pasły się owce pod borem, Kołysanka Marii, Cicha noc, Hola hola pasterze z pola.
Finałem
Festiwalu była uroczysta Msza święta pod przewodnictwem Patrona, JE Ks. Biskupa Jana Wątroby Ordynariusza Rzeszowskiego, z udziałem wszystkich zespołów festiwalowych. Bezpośrednio po Mszy ogłoszono wyniki, wręczono nagrody i odbył się wspaniały koncert galowy laureatów. Ta finałowa część całodniowego Festiwalu miała miejsce w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie. Co ciekawe, nagroda główna trafiła również do zespołu z Województwa Lubelskiego, Grand Prix przyznano Akademickiemu Chórowi Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W całym Festiwalu wzięły udział 32 formacje w 6 kategoriach.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Małgorzata Sokołowska, Agnieszka Tor, red. JK

 

Skip to content