Wysocki podróżnik w GOK-u (7.03.2023)

Wysocki podróżnik w GOK-u (7.03.2023)

We wsi Wysokie mieszka człowiek tak bardzo ciekawy świata, że ciężko jest zastać go w domu, nawet zimą. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni pracuje zarobkowo, ale w tym czasie też intensywnie podróżuje. W większości są to kilkudniowe wypady do różnych regionów Europy. Można powiedzieć, że ten Wysoczanin pracuje po to, by podróżować. W ciągu roku w pojedynkę potrafi odwiedzić kilkanaście krajów. Zanim wyjedzie, poluje na tańsze bilety lotnicze lub kolejowe, promocje noclegowe i niedrogie przewozy. Na miejscu zwiedza, celując przeważnie w muzea, galerie sztuki i obiekty sakralne. Pan Jerzy Tkaczyk, bo o nim mowa, był gospodarzem spotkania autorskiego we wtorkowe popołudnie, 7.03.2023 r., w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość w Wysokiem, gdzie od lutego można oglądać jego foto-wystawę, relacjonującą wojaże po Hiszpanii.

Frekwencja mile zaskoczyła zarówno organizatorów spotkania, jak i Autora-podróżnika, ale nie tylko liczna publiczność była źródłem miłej niespodzianki. Otóż, wraz z kilkoma członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem na stole kącika kawowego pojawiło się też domowe ciasto. Wśród publiczności, oprócz przyjaciół Pana Jurka, znaleźli się również przedstawiciele środowiska szkolnego SP w Wysokiem oraz mieszkańcy sąsiedniego Sitańca Wolicy. Spotkanie otworzył dyrektor GOK-u, Jarosław Kalbarczyk, po krótce charakteryzując postać wysockiego podróżnika, potem pałeczkę przejął Jerzy Tkaczyk, który opowiadał swoje przeżycia z tygodniowego pobytu w Hiszpanii, prezentując jednocześnie zdjęcia w formie pokazu slajdów. Tłem dla spotkania była foto-wystawa niemal 40 wybranych zdjęć, pt. „Hiszpańskie refleksje”, którą już od lutego można oglądać w GOK-u w Wysokiem, a będzie dostępna do kwietnia włącznie. W trakcie spotkania Pan Jurek odpowiadał też na pytania, przeważnie o sposobach planowania podróży, ograniczaniu kosztów i preferencji w zakresie wyboru obiektów do zwiedzania. Najbardziej interesuje go sztuka, architektura, w tym słynne zabytki sakralne. W Hiszpanii odwiedził Barcelonę, Madryt, Toledo i Bilbao. Na foto-wystawie „Hiszpańskie refleksje” w GOK-u najwięcej jest ujęć z Barcelony, m.in. słynnej niedokończonej Świątyni Pokutnej Świętej Rodziny „Sagrada Familia” wg projektu Antonio Gaudiego. W Bilbao jego uwagę przykuła nowoczesna „bryła” gmachu Muzeum Guggenheima, wykonana z giętej blachy tytanowej, gdzie króluje sztuka współczesna. Hiszpańska podróż trwała tylko tydzień, ale była bardzo owocna. Wysoczanin lubi podróżować samotnie z foto-aparatem u boku i nawet nieznajomość języków obcych nie jest dla niego problemem. W kontaktach z miejscowymi ludźmi najbardziej pomocny jest uśmiech, a także wzajemna życzliwość.
Pan Jurek nie ma wykształcenia fotograficznego, jego zdjęcia nie są pocztówkowe, ani też artystyczne, powstały po wpływem emocji, wrażeń, spontanicznych impulsów i chwil zachwytów nad zastanym stanem rzeczy.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Jarosław Kalbarczyk

Wystawa podróżnicza zdjęć Jerzego Tkaczyka jest dostępna bezpłatnie w godzinach pracy Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem od poniedziałku do piątku w terminie od 01.02.2023 r. do kwietnia włącznie.

Zobacz też ułamek foto-wystawy „Hiszpańskie refleksje”, którą możesz obejrzeć na żywo w GOK-u do kwietnia włącznie:

Skip to content