Wakacje w Izbie odc. 7 – len

Wakacje w Izbie odc. 7 – len

To były ostatnie zajęcia z cyklu „Wakacyjne atrakcje w Gminie Zamość 2023”, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość. W czwartek, 17.08.2023 r., w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem tematem przewodnim był len.

W pierwszej części spotkania dzieci zapoznały się z obróbką lnu – szczegółowy pokaz zaprezentowała Opiekunka Izby, Wanda Szpuga, wykorzystując autentyczne eksponaty, które niegdyś służyły ludziom na poszczególnych etapach produkcji lnianych nici i tkanin. Na początku dzieci zerwały zielony len rosnący w pobliżu obiektu, a następnie wysłuchały i obejrzały jak przebiegała obróbka lnu, począwszy od roszenia, poprzez międlenie na międlicach, następnie czesanie za pomocą specjalnej szczotki, aż do uzyskania przędzy i pracy na kołowrotku, który produkował nić. Każdy mógł także samodzielnie przekonać się jak działały dawne sprzęty i jak niełatwa była to praca. W drugiej części spotkania dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, wykonując własnoręcznie papierowe motylki i ptaszki.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość: Ewa Miąsik, Aleksandra Siołek, red. JK

Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem funkcjonuje w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem.

Skip to content