Wakacje w Izbie, odcinek 3

Wakacje w Izbie, odcinek 3

„Mufinki dla chłopca i dziewczynki” – taki tytuł miało trzecie już spotkanie w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem w ramach letniej oferty wakacyjnej, chociaż akurat tego dnia, 20.07.2023 r., mufinki w Izbie jadły wyłącznie dziewczynki, bo chłopców zabrakło. 12-osobowa żeńska grupa wzięła udział w warsztatach kulinarnych dla dzieci pod okiem Opiekunki obiektu Wandy Szpugi i animatorek z GOK-u.

Przy produkcji ciasta na mufinki w użyciu była tradycyjna makutra, czyli misa ceramiczna przypominająca dużą donicę, w której wymieszano niezbędne produkty. Gdy ciasto było już gotowe i rumieniło się w piekarniku, Pani Wanda rozpoczęła zajęcia manualne od nauki pisania gęsim piórem maczanym w atramencie, jak za dawnych lat bywało. Gęsie pióro w dalekiej przeszłości używano do pisania wszystkich pism, listów na pergaminie i welinie. Były to, odpowiednio przecięte, głównie pióra – lotki od dużych ptaków. W czasach, w których nie znano jeszcze pióra wiecznego, ani długopisów. Następnie Animatorki z Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość zorganizowały manualno-kreatywne warsztaty, gdzie każdy własnoręcznie wykonał opaski z pszczółkami do noszenia na nadgarstku. Kiedy już rączka każdej damy została przyozdobiona żółto-czarną opaską, przystąpiono do zabaw plenerowych, czyli siatkówki zielonej. Na koniec po fizycznym wysiłku czekał na uczestników słodki poczęstunek w postaci przepysznych mufinek przy herbatce. Zapraszamy na kolejne spotkania.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Małgorzata Sokołowska, foto Aleksandra Siołek

Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem funkcjonuje w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem, Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem i Stowarzyszenia „Wysokie nad Łabuńką”.

Skip to content