Dzień Muzealnika w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem

Dzień Muzealnika – spotkanie z rękodziełem i tradycją odbyło się 15 maja 2016 r. w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem. Część artystyczną zainicjował polonez w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkół w Wysokiem. Szkoła pochwaliła się uzdolnionymi artystycznie uczniami, były tańce, recytacje i piosenki. Młodych artystów do występów przygotowało grono pedagogiczne Zespołu Szkół w Wysokiem: zastępca dyrektora Krzysztof Mróz oraz Sława Bilska, Anna Urban, Agnieszka Bartnik, Jolanta Szewczuk i Lidia Kuryło. Następnie oficjalnego otwarcia Dnia Muzealnika dokonali przedstawiciele organizatorów: Wójt Ryszard Gliwiński, Sołtys sołectwa Wysokie Wiesław Kwoka, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Wanda Szpuga, Prezes Stowarzyszenia „Wysokie nad Łabunką” Agnieszka Kwoka i Prezes OSP w Wysokiem Marcin Sobczuk, a Kustosz Regionalnej Izby Pamięci, Henryka Sobczuk, przedstawiła zarys historyczny placówki. Imprezę ubarwił występ zespołu „Roztoczanki” z Wólki Wieprzeckiej, obchodzącego w tym roku jubileusz 25-lecia działalności, potem zaprezentowali się młodzi uczestnicy zajęć tanecznych z Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem pod kierunkiem instruktora, Edyty Zając. Na scenie wystąpiły również „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii z programem nie tylko wokalnym, ale i kabaretowym – skecz, pt.: „Problemy dziadka” zaprezentowały Halina Bosiak i Stanisława Roch. Gościnnie zagrała też Kapela Ludowa z Grabowca, reprezentująca tamtejszy GOK. Ponadto, Stowarzyszenie „Wysokie nad Łabuńką” przeprowadziło konkurs „Zgaduj-zgadula”, dotyczący wybranych eksponatów Regionalnej Izby Pamięci.

W trakcie festynu odbywały się atrakcje dodatkowe dla uczestników „Dnia Muzealnika”. Dzieci bawiły się tunelem animacyjnym, malowały sobie buzie oraz uczyły się kręcić balonowe zawijasy. Warsztaty rękodzieła ludowego w postaci „sizalowych kukiełek” prowadziła Pracownia Rękodzieła Artystycznego Agaart, a warsztaty „ludowych wianuszków” przeprowadziła Elżbieta Dudek z „Etno-Art”, z kolei tworzenie etnicznych „łapaczy snów” nadzorowała Joanna Sagan, animatorka kultury z zamojskiego GOK-u w Wysokiem. Z pokazem wyplatania koszy wiklinowych oraz z piękną wystawą wikliniarską przyjechał także Henryk Pomarański z Płoskiego, który specjalnie na „Dzień Muzealnika” przygotował głowę wielkiego dziadka z wikliny, w którym każdy chętny mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Swoje wyroby rękodzielnicze prezentowała także Elżbieta Karczmarczuk z Zawady, na której stoisku można było podziwiać wyroby z wikliny papierowej i robótki ręczne wykonywane na szydełku oraz drutach. Harcerze z 69. Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Pyszczydła” działającej przy Zespole Szkół w Wysokiem przeprowadzili grę motywującą uczestników do zwiedzania Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały pokazy robienia masła, połączone z degustacją.

Podczas tegorocznego Dnia Muzealnika zorganizowano dwie wystawy. Pierwsza, fotograficzna, pt. „Spojrzenia ze sceny”, została poświęcona zespołom artystycznym działającym od lat na terenie Gminy Zamość. Można ją oglądać na poddaszu Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem do końca września. 60 zdjęć obrazuje tylko bardzo wąski wycinek z historii zespołów. Rolą wystawy jest zasygnalizowanie gościom odwiedzającym Regionalną Izbę Pamięci w Wysokiem bogactwa kulturowego, które tworzą aktywni mieszkańcy gminy. Wszystkie prezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Gminnego Ośrodka Kultury.

Druga, jednorazowa wystawa, zorganizowana tylko na czas imprezy, to „WYSTAWA KRONIK”. Zaistniała dzięki chęci zaprezentowania własnych kronik przez różne instytucje. Łącznie, podczas trwania Dnia Muzealnika, w sali konferencyjnej Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem można było przekartkować aż 48 tomów kronik należących do KGW Wysokie, Stowarzyszenia „Wysokie nad Łabuńką”, Biblioteki Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem i jej siedmiu filii w Wysokiem, Płoskiem, Sitańcu, Kalinowicach, Żdanowie, Lipsku i Zawadzie, a także KGW Mokre, UKS Azymut Gmina Zamość, 69. Drużyny Harcerskiej „Pyszczydła” z ZS w Wysokiem, Zespołu Szkół w Wysokiem, KGW Jatutów, KGW Sitaniec Wolica, KGW Łapiguz, Chóru „Sitanianie”, KGW Wólka Wieprzecka, KGW Sitaniec Kolonia i KGW Sitaniec. Kroniki są ogromną skarbnicą wiedzy i historii o tym, czym żyły i żyją lokalne społeczności. Perełkę w tym zbiorze stanowiła niepozorna kronika udostępniona przez szkołę w Wysokiem, prowadzona od 1954 roku, spisana atramentem, sięgająca treścią wstecz aż do 1916 r., gdy tworzyły się dopiero zalążki tej placówki.

Tekst: Aleksandra Siołek, Agnieszka Wójtowicz, Magda Misztal
Zdjęcia: Emil Cabaj

Skip to content