Dzień Kobiet w Hubalach

Na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich, Sołtysa i Rady Sołeckiej w świetlicy w Hubalach spotkało się grono mieszkanek sołectwa, aby wspólnie obchodzić swoje święto. Spotkanie odbyło się 11 marca 2017 r. i rozpoczęło się od powitania przez Sołtysa Wacława Ćwika i Przewodniczącą KGW Marzenę Adamowicz oraz wręczenia przybyłym paniom tulipanów, ufundowanych przez członków Rady Sołeckiej. Po życzeniach z dobrym żartem, wierszem oraz pieśnią i piosenką, wystąpił wokalno-muzyczny zespół seniorski „ALIUS” ze Skokówki w składzie: Alina Maniuk, Andrzej Pawlik, Lucjan Maniuk, Julian Małkowicz i Stanisław Ćwik. Śpiewający seniorzy od razu zaskarbili sobie sympatię publiczności, przypominając stare znane polskie przeboje, które z trudem można dziś posłuchać w radiu, czy telewizji. Między piosenkami Andrzej Pawlik rozbawiał widownię anegdotami, kawałami i krótkimi historyjkami, a zaczął od wyrecytowania swego wiersza, pt.: „Przepis na kobietę”. W przerwie koncertu zaplanowano życzenia od samorządu i degustację okolicznościowego tortu oraz „eksperymentalnych” dań. Otóż, w ten sam dzień rano, bezpośrednio przed obchodami Dnia Kobiet, wszyscy chętni mieszkańcy Hubal mogli uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, prowadzonych przez pracownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie, panią Marzenę Maziarczyk. Potrawy wykonane podczas warsztatów zostały zaprezentowane podczas późniejszej uroczystości …i oczywiście skonsumowane. Zespół „ALIUS” zabawiał gości także w późniejszej, już mniej oficjalnej, części spotkania.

Organizatorami byli: Samorząd Gminy Zamość, Koło Gospodyń Wiejskich w Hubalach, Sołtys i Rada Sołecka miejscowości Hubale, GOK Gminy Zamość, Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+.

Oto przepis na jedną z „warsztatowych” potraw:

Zupa krem z buraków:
ziemniaki – umyj i ugotuj w mundurkach 3-4 sztuki, buraki – 8 lub 10 sztuk zawiń folią i upiecz w 160o C do miękkości. Po tym czasie ostudź je w folii, obierz, rozdrobnij i przełóż do garnka, następnie dodaj rozdrobnione ziemniaki, zalej gorącą wodą i gotuj aż wszystko zmięknie. Po ugotowaniu zupę zmiksuj i przelej na talerz. Przed podaniem można zupę ozdobić śmietaną „30-tką”, formując z niej kwiatki lub gwiazdeczki.

GOK: KC – tekst i foto

Skip to content