Bożonarodzeniowa „Wielka Piątka” i inni

W tym roku, z uwagi na ograniczenia stanu epidemii w Polsce, doroczny Wielki Konkurs Plastyczny „Kartki Bożonarodzeniowe Gminy Zamość 2020” był wyjątkowy, z lekko zmienioną formułą i regulaminem. Na konkurs wpłynęło aż 260 prac, z czego 120 za pośrednictwem internetowego formularza zgłoszeniowego. To bardzo dużo, zważywszy na fakt, że w poprzednich latach większość prac powstawało w gminnych szkołach na lekcjach plastyki, przez co frekwencja sięgała 500‑600 uczestników. Teraz, gdy klasy szkolne świecą pustkami, a lekcje są zdalne, liczba 260 prac zgłoszonych do konkursu, jest zaskakująco duża. I za to należą się gorące podziękowania od organizatorów dla wszystkich Autorów prac. Oto podsumowanie i werdykt jury.

Prace zweryfikowano, przejrzano i wybrano do nagradzania i wyróżniania. Niestety, uroczystego i zbiorowego wręczenia nagród w tym roku nie będzie z powodu stanu epidemii i zakazów z tego wynikających. Nagrody zostaną jednak przekazane zwycięzcom i autorom wyróżnionych, przeważnie za pośrednictwem szkół, bo wśród konkursowiczów dominowali uczniowie, czyli prędzej czy później trafią do Autorów najlepszych prac. Niezmiennie konkurs objęty został honorowym patronatem Wójta Gminy Zamość, Ryszarda Gliwińskiego.
Prace zgłaszały zarówno osoby indywidualne, jak i placówki oświatowe czy opiekuńcze z terenu Gminy Zamość – w tym gronie były Szkoła Podstawowa w Białowoli, Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Borowinie Sitanieckiej, Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach, Szkoła Podstawowa w Lipsku, Szkoła Podstawowa w Mokrem, Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Płoskiem, Szkoła Podstawowa w Pniówku, Szkoła Podstawowa im. Edwarda Kasprzysiaka w Wysokiem, Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Wólce Wieprzeckiej i Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Żdanowie.
Konkurs zorganizowano już po raz 16, pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku. W tym roku zmniejszono ilość kategorii wiekowych do trzech: kategoria I – dzieci grup przedszkolnych oraz klasy I-III; kategoria II – uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej; kategoria III – „OPEN” – osoby dorosłe i powyżej 16 roku życia.
Spośród wszystkich zgłoszonych prac 5 równorzędnie zwycięskich dzieł, wyselekcjonowanych przez jury konkursowe, zostanie wykorzystanych do wydruku oficjalnych kartek bożonarodzeniowych Gminy Zamość z życzeniami od Samorządu. Te kartki trafią przed świętami do kilkuset osób i instytucji.
Autorami „Wielkiej Piątki” są: Zuzanna Radej z ZSPiP w Kalinowicach, Maja Gruszkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Białowoli, Gabriela Greszta z Lipska, Anna Karabin ze Szkoły Podstawowej w Wólce Wieprzeckiej oraz Dorota Orłowska z Wysokiego.
Wyróżnienia specjalne otrzymali: Piotr Szpindor, Milena Kniaź i Magdalena Kudyk – cała trójka ze szkoły w Pniówku, Damian Albingier z Lipska Polesia, Emilia Radej ze szkoły w Kalinowicach, Julia Krzywonos i Agnieszka Karabin – obie ze szkoły w Wólce Wieprzeckiej, Nikola Sobczak ze szkoły w Żdanowie, Amelia Kłos ze Żdanówka, Francesca Kowanek ze szkoły w Mokrem.
Ponadto, wyróżnienia otrzymali: Anna Zgnilec z Zawady, Marcel Sarzyński z Zarzecza, Klaudia Lalik ze szkoły w Wólce Wieprzeckiej, Oliwia Duda ze szkoły w Płoskiem, Zuzanna Maluga ze szkoły w Lipsku, Martyna Naworol ze szkoły w Pniówku, Marcel Gmitrzuk ze szkoły w Lipsku, Weronika Bochenko ze szkoły w Pniówku, Alicja Kępińska ze szkoły w Pniówku, Julia Małyszko ze szkoły w Kalinowicach, Marlena Sołtys ze szkoły w Płoskiem, Teresa Cichosz z Bortatycz, Lena Pupiec ze szkoły w Wólce Wieprzeckiej, Weronika Piotrowska ze szkoły w Pniówku, Magdalena Małek ze szkoły w Pniówku, Anastazja Książek ze szkoły w Kalinowicach, Szymon Huk ze szkoły w Pniówku, Liliana Koczułap ze szkoły w Żdanowie, Wiktoria Łojko ze szkoły w Wólce Wieprzeckiej, Filip Pawelec ze szkoły w Żdanowie, Adam Kimak ze szkoły w Wólce Wieprzeckiej, Julia Czerwonka z Lipska, Maja Kukiełka ze szkoły w Kalinowicach, Helena Niemczuk ze szkoły w Kalinowicach, Ksawery Bondyra ze szkoły w Białowoli, Martyna Misiarz ze szkoły w Mokrem, Rozalia Kłos ze Żdanówka, Filip Waga ze szkoły w Płoskiem, Lena Greszta ze szkoły w Żdanowie oraz Bartłomiej Kobel ze szkoły w Mokrem.
Łącznie nagrodzono i wyróżniono 45 prac, ich Autorzy otrzymają pamiątkowe dyplomy i sympatyczne upominki, a „Wielka Piątka” dodatkowo cenne nagrody. Funkcję niezależnych jurorów w tym roku pełniły następujące osoby: Jerzy Cabaj – artysta, fotograf, zasłużony dla rozwoju kultury w Gminie Zamość, a także Katarzyna Król – instruktor kulturalno-oświatowy z Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Zamościu. Trzeci członek Jury reprezentował Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość, ale pełnił jedynie bezstronną rolę protokolanta i organizował sprawną pracę Jury. Dziękujemy wszystkim tegorocznym Autorom prac za udział w naszym dorocznym konkursie oraz gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym.
Konkurs zorganizował Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość.

GOK: AW

Skip to content