Kobieco i europejsko w Łapiguzie

Kobieco i europejsko w Łapiguzie

1 marca 2020 r. w gościnnym Domu Weselnym Ambrozja mieszkanki Łapiguza i zaproszone panie obchodziły Dzień Kobiet. Spotkanie otworzył sołtys pan Dariusz Rabiega, po czym obecni mężczyźni z panem Konradem Dziubą, zastępcą dyrektora Wydziału Społeczno-Administracyjnego Urzędu Gminy Zamość, członkami kabaretu Taka Potrzeba i Rady Sołeckiej złożyli paniom okolicznościowe życzenia i wręczyli żółte tulipany. Uzupełnieniem życzeń był tort. Chociaż nazwa imprezy brzmiała „Dzień Kobiet” to w Łapiguzie już tradycją się stało, że święto pań łączy się ze świętem mężczyzn. Z humorystycznym programem scenicznym zaprezentował się zespół Białowolanki, tym razem wzbogacony o udział członkiń KGW Białowola, okazjonalnie występujących z zespołem. Swoje osiągnięcia prezentowały dzieci z Sołectwa Łapiguz. W pełnym wdzięku układzie wystąpiły dziewczęta, które tańczyły do znanego światowego hitu „You Are The One That I Want” z filmu „Grease”. Była też własna, dziecięca interpretacja piosenki „Szampan” wylansowanej przez SANAH.
Dziewczęta, Helena i Oliwia, uczennice siódmej klasy w Szkole Podstawowej w Borowinie Sitanieckiej przygotowały i przeprowadziły Europejski Konkurs oraz quiz w ramach projektu Cześć Europo. Chociaż inicjatywa pochodziła w całości od dziewcząt, w swoich poczynaniach znalazły oparcie w mamie Helenki – pani Stefanie Bogaerts i pani Monice Wołos – nauczycielce języka polskiego i angielskiego w SP w Borowinie Sitanieckiej. Jak powiedziała pani Monika – „Działania uczennic podejmowane są w ramach Ogólnopolskiego Konkurs „Cześć Europo”. Mają one promować Europę i kraje Unii Europejskiej. Dziewczynki grają o wysoką stawkę, ponieważ główną nagrodą jest wyjazd do Brukseli”
Konkurs został zorganizowany pod hasłem „Smaki Europy”. Według relacji Heleny miał charakter kulinarny, uprzednio został ogłoszony w Szkole Podstawowej w Borowinie Sitanieckiej i w Kole Gospodyń Wiejskich w Łapiguzie. Potrawy mógł przynieść kto chciał – im więcej tym lepiej. Zgłaszano je, opatrzono numerami, które skrywały twórców. Specjalnie powołane jury najwyżej oceniło: sernik wiedeński, włoską sałatkę makaronową i węgierskie pogacze.
Obok konkursu kulinarnego uczennice przeprowadziły quiz o Europejkach, wspaniale wpisujący się w obchody święta pań. Zwycięzcy quizu i konkursu kulinarnego zostali uhonorowani brawami i „smakołykami z Włoch” – żeby zapoznawać ze smakami innych krajów, jak mówi fundatorka nagród pani Stefanie Bogaerts.
I to nie był koniec atrakcji przygotowanych przez dziewczyny. Każdy kto chciał mógł sprawdzić swoją wiedzę o Europie i Unii Europejskiej na przygotowanym przez nie kole fortuny. Gdy pojawiały się kłopoty z odpowiedzią – można było zaczerpnąć wiadomości z treści plakatu prezentowanego obok.
Popołudnie wypełnił kabaretowy maraton w wykonaniu kabaretów „Gzyms Szyderców” i „Taka Potrzeba”. Artystom akompaniował Pan Tadeusz Flor.
Spotkanie zorganizowano w ramach zadania „Wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej poprzez wdrażanie programu pobudzania aktywności obywatelskiej”. Organizacji podjęli się: Samorząd Gminy Zamość, w tym Sołtys z Radą Sołecką Łapiguza i Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+, wspierani przez Koło Gospodyń Wiejskich w Łapiguzie, Kabaret “Taka Potrzeba”, Dom Weselny “Ambrozja” w Łapiguzie i Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość.

GOK

Skip to content