15 lat Chóru „Sitanianie” 28.10.2023 r.

15 lat Chóru „Sitanianie” 28.10.2023 r.

Jubileusz gminnego Chóru „Sitanianie” świętowano w sobotę, 28.10.2023 r., w świetlicy w Sitańcu (Gmina Zamość), gdzie na co dzień odbywają się próby utytułowanej już wokalnej formacji mieszanej pod dyrekcją Ireny Dużyńskiej i akompaniatora Tadeusza Flora. Wszystkie miejsca w świetlicy były zajęte, gdy chór witał wszystkich krótkim koncertem, poprzedzonym konferansjerskim wprowadzeniem przez Urszulę Derkacz, która w zespole zajmuje się prowadzeniem kroniki i ostatnio pełni funkcję konferansjerki w chórze.  

„Sitanianie” w ostatnich latach zdobyli renomę jednego z najlepszych chórów seniorskich w Polsce, otrzymując wysokie noty na bardzo prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach i festiwalach. Zarys historii zespołu oraz wykaz sukcesów Chóru „Sitanianie” znajduje się m.in. na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość – https://gok.gminazamosc.pl/zespoly-wokalne/chor-sitanianie-z-sitanca/. Podczas uroczystości jubileuszowej na ręce dyrygentki, Ireny Dużyńskiej, złożono mnóstwo kwiatów i prezentów, m.in. od dyr. Konrada Dziuby, reprezentującego Urząd Gminy Zamość, Starosty Zamojskiego Stanisława Grześko, dyr. Jarosława Kalbarczyka – szefa Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość, a także wielu innych osób, w tym radnych, sołtysów, przedstawicieli organizacji społecznych i licznych sympatyków oraz przyjaciół chóru. „Sitanianie” przyjęli od zgromadzonych gości setki najlepszych życzeń, zwłaszcza zdrowia i długiego życia. Niestety, zespół na przestrzeni lat pożegnał już kilkoro wieloletnich wokalistów ze swojego składu. Niestety na kilka dni przed uroczystym jubileuszem zmarła niedawna członkini chóru, bardzo lubiana, ciepła i serdeczna Halina Łukaszczuk z Sitańca Wolicy. Podczas uroczystości ze wzruszeniem wspominano również inne osoby, związane z zespołem, które odeszły z tego świata. Jednak „Sitanianie” mają sprawdzony sposób na smutki – wiedzą, że muzyka w przyjaznym gronie najlepiej koi ból serc po stracie bliskich, pozwalając za sprawą wspólnego śpiewu szybciej odzyskać doczesną radość życia. Wielkim kontrastem dla chóru podczas spotkania jubileuszowego był występ „niespodzianki”. W tej roli przed publicznością pojawiło się żeńskie trio wokalne „Gdzie diabeł nie może” z zupełnie inną formą rozrywki muzycznej. Mocno kontrastujące ze sobą koncerty Chóru „Sitanianie” i popowej formacji „Gdzie diabeł nie może” mile zaskoczyło wszystkich różnorodnością, ale jednocześnie uświadomiło uczestnikom spotkania, że muzyka, niezależnie od rodzaju, łączy i jednoczy ludzi, dając im zadowolenie, spełnienie i poczucie szczęścia. Dopełnieniem tego stanu był także duży tort z jubileuszowym napisem. Poczęstunek i wzajemne rozmowy zwieńczyły jubileuszowe spotkanie w sitanieckiej świetlicy.

P.S. Szerszą foto-relację i video-migawkę z wydarzenia można zobaczyć na oficjalnej stronie internetowej Gminy Zamość – oto link: https://gminazamosc.pl/2023/jubileusz-15-lecia-choru-sitanianie-3/

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: red. JK, foto: Aleksandra Siołek

Chór „Sitanianie” funkcjonuje obecnie w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z siedzibą w Wysokiem.

Skip to content