Cebularze i kiszona kapucha w Izbie

Cebularze i kiszona kapucha w Izbie

W jesienny wtorek, 24.10.2023 r., Regionalną Izbę Pamięci w Wysokiem odwiedziło ponad 40 dzieci z klas trzecich Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Unii Europejskiej w Zamościu. Jak zwykle Opiekunka Izby, Wanda Szpuga, z koleżankami z wysockiego Koła Gospodyń Wiejskich, stanęła na wysokości zadania, organizując pokazy kiszenia kapusty i wypieku cebularzy. Zapach tych ostatnich, wypiekanych w specjalnym piecu chlebowym pod altanką unosił się wokół całego kompleksu, wzmagając apetyt.

Spotkanie rozpoczęto od pokazu tradycyjnego kiszenia kapusty przy użyciu sprzętów, które dziś są już eksponatami w Regionalnej Izbie Pamięci. Pani Wanda użyła m.in. szatkownicy, tarki, drewnianej beczki i tłuczka. Najpierw poszatkowała kapustę, potem starła marchew, doprawiła całość solą, cukrem oraz dodała listek laurowy, po czym wszystkie składniki wymieszała razem i wrzuciła do beczki. Nie obyło się bez podjadania przez łasuchów startej marchewki, która jak stwierdziły dzieci, jest dobra na oczy. Interaktywnym zadaniem dzieci podczas pokazu było operowanie ciężkim tłuczkiem do ubijania kapusty w beczce do momentu aż kapucha z marchwią puszczą soki. Każdy mógł spróbować swoich sił, by przekonać się jak ciężka była to praca. Kiedy już kapusta była porządnie ubita, zaproszono uczestników do altanki na wypiek cebularzy z ciasta wcześniej wyrobionego i przygotowanego przez Panie z KGW. Nad żarem z drewnianego opału w piecu czuwała Pani Wanda i to ona pilnowała też cebularzy, by były zarumienione, porządnie wypieczone, ale nie spalone. Zapach unoszący się w powietrzu przywołał dzieci do kolejki oczekującej na degustację z ciepłą herbatką. Chętnych po dokładkę nie brakowało. Mamy nadzieję, że wizyta podobała się dzieciom i skorzystają z innych atrakcji, które ekipa Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem ma w swojej ofercie.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość: Małgorzata Sokołowska

Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem funkcjonuje w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z siedzibą w Wysokiem oraz 3 lokalnych organizacji społecznych.

Skip to content