Co to jest minerał?

Co to jest minerał?

Czy woda to minerał? Nie, ale lód już tak. Wykład, prezentacja multimedialna i wystawa minerałów – to wszystko złożyło się na spotkanie młodzieży szkolnej z Tymonem Kalbarczykiem, studentem I roku geologii na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Wydarzenie miało miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość w Wysokiem na 4 dni przed rozpoczęciem Nowego Roku Akademickiego.

W ostatni czwartek września, 28.09.2023 r., w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem odbyło się spotkanie starszej młodzieży szkolnej z wysockiej podstawówki z miłośnikiem geologii, Tymonem Kalbarczykiem, z pobliskich Bortatycz. Ten olimpijczyk wiedzy geograficznej i geologicznej od wielu lat kolekcjonuje minerały, które niejednokrotnie samodzielnie szuka i wydobywa, odwiedzając kamieniołomy i kopalnie. Jest członkiem ogólnopolskiej społeczności skupionej wokół bloga REALGARBLOG.COM. Grupa dorobiła się już takiej renomy, że współpracuje z wieloma firmami, prowadzącymi kamieniołomy lub kopalnie, organizując legalne wejścia na tereny wydobywcze w poszukiwaniu cenionych okazów geologicznych. Pasja młodego mieszkańca Bortatycz przyciągnęła do wysockiego GOK-u ok. 70 uczniów z klas VI-VIII z pobliskiej szkoły. Najpierw  młodzież wysłuchała prelekcji Tymona, oglądając jego autorską prezentację multimedialną o podstawowych cechach minerałów i ich występowaniu w Polsce, a potem uczestnicy spotkania oglądali z bliska część kolekcji młodego prelegenta. Można było zobaczyć najdziwniejsze wytwory skalne Matki Ziemi i jednocześnie zapytać o nie ich właściciela. Wystawa obejmuje ponad 100 eksponatów, w tym agaty, dendryty, dawsonity, kalcyty, różne formy kwarcu, w tym tzw. diamenty marmaroskie, piryty, mikrokliny, markasyty, baryty, selenity, malachity, perły jaskiniowe i wiele innych okazów.
Tymon Kalbarczyk jest tegorocznym maturzystą, absolwentem II LO w Zamościu, a od 2 października studentem geologii na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Geologia to jego wiodące hobby, które razem z geografią pozwoliło mu zdobyć laury na konkursach i olimpiadach wiedzy tematycznej. Właśnie dzięki temu „wygrał” aż 3 zaproszenia od uczelni wyższych: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i krakowskiej AGH. Ostatecznie wybrał tę ostatnią, zwłaszcza że znalazł się w pierwszej dziesiątce laureatów ogólnopolskiego Konkursu „O diamentowy indeks AGH”. Jego pasja i wysokie wyniki w nauce zostały docenione już wcześniej – Tymon Kalbarczyk otrzymał stypendium naukowe Marszałka Województwa Lubelskiego w ramach programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2021-2023”. Zaangażowanie bortatyckiego pasjonata można śledzić, obserwując blog grupy miłośników geologii REALGAR (www.realgarblog.com). Tymon publikuje tam np. foto-relacje z targów minerałów lub wypraw do kamieniołomów czy kopalń.
Spotkanie młodzieży szkolnej z Gminy Zamość z niewiele od nich starszym kolegą z Gminy na pewno będzie inspiracją dla młodych ludzi do rozwijania własnych zainteresowań.

Ekipa Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość

 

Skip to content