Halina pojedzie na Festiwal w Bukowinie Tatrzańskiej

Halina pojedzie na Festiwal w Bukowinie Tatrzańskiej

Miał być Kazimierz Dolny, a wyszła Bukowina Tatrzańska! Halina Kierepka, znana bardziej jako Halina Bosiak, z zespołu „Wesołe Gosposie” wzięła udział w wojewódzkich eliminacjach do słynnego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Tym razem się nie udało, ale Jury zakwalifikowało Panią Halinę do innego znanego Festiwalu z równie długą tradycją, tyle że w Bukowinie Tatrzańskiej. Jest powód do zadowolenia! „Sabałowe Bajania” z udziałem solistki z Gminy Zamość już w lipcu!

Halina Kierepka z Sitańca Kolonii, założycielka, liderka i członkini Zespołu Ludowo-Obrzędowego „Wesołe Gosposie”, znana może bardziej scenicznie jako Halina Bosiak, jako jedyna reprezentantka Gminy Zamość wzięła udział w eliminacjach województwa lubelskiego do słynnego i prestiżowego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, który w tym roku odbędzie się już po raz 57.
Rywalizacja była dosyć ostra, a przesłuchania eliminacyjne trwały aż 2 dni. Wszystko działo się w ostatni weekend maja w przepięknej scenerii Skansenu – Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Nasza Halinka wystąpiła w sobotę, 27.05.2023 r., wykonując 3 utwory: „Oj na mydło kumowe” (pieśń chrzcinowa), „Przyslismy tu po Dyngusie” (pieśń wielkanocna) oraz „Duszyczko kwitnąca” (pieśń pogrzebowa).
Głównym celem przeglądu było wytypowanie wykonawców do udziału w 57. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, ale niewielu miało świadomość, że Jury jednocześnie typuje lubelską reprezentację artystów ludowych do 57. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukownie Tatrzańskiej – https://sabalowebajania.pl/wp-content/uploads/2023/05/grafika.jpg. Pani Halina nie dostała się do Kazimierza, ale otrzymała zaproszenie do reprezentowania Lubelszczyzny na Festiwalu u podnóża polskich Tatr. Kilkudniowa impreza odbędzie się w lipcu br. Gratulujemy!
Łącznie w 2-dniowych eliminacjach wojewódzkich w skansenie w Lublinie wzięło udział 66 podmiotów wykonawczych, w tym solistka Halina Kierepka z Sitańca Kolonii, która „celowała” w Kazimierz, a „ustrzeliła” Bukowinę Tatrzańską. Trzymajmy kciuki.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Małgorzata Sokołowska, Jarosław Kalbarczyk. Foto GOKZ: MS

P.S. Pani Halina i jej zespół „Wesołe Gosposie” funkcjonują w ramach działalności kulturalnej Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem.

Skip to content