Wakacje w Izbie 2023, odcinek 1

Wakacje w Izbie 2023, odcinek 1

„Na ludowo i domowo” – pod takim hasłem zaplanowano cykl spotkań, pokazów i zajęć wakacyjnych w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem. W czwartek, 6.07.2023 r., pod okiem Opiekunki obiektu, Wandy Szpugi, odbyły się pierwsze wakacyjne zajęcia z kulinarnym elementem. Temat główny: „Ciasto na miodzie” z użyciem makutry ze starodawnej kuchni.

Niemal każdy pamięta unoszący się w powietrzu zapach ciasta u babci. Kiedyś nie było robotów kuchennych czy mikserów, a właśnie przy użyciu glinianego naczynia, jakim jest makutra (ciężka gliniana misa o porowatej wewnętrznej powierzchni, zwana też donicą), powstawały te pyszne, puszyste wypieki. I tym razem dzieci, które zapisały się na pierwsze zajęcia w Izbie, przy użyciu makutry oraz pałki ucierały produkty spożywcze na ciasto. Jak się same przekonały, nie było wcale łatwo, a wręcz przeciwnie – ta praca okazała się żmudna i czasochłonna, oj rączki bolały. Gdy ciasto było już porządnie utarte i trafiło do piekarnika, gdzie sobie powoli rosło, grupa uczestników rozpoczęła na terenie zielonym przy Izbie zajęcia sprawnościowe i zabawy ruchowe z dwiema animatorkami Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość. Były m.in. badminton, siatkówka na trawie, zielona koszykówka, kręcenie hula hop, gra w kolory z najmłodszymi, a nawet ćwiczenia na pobliskiej siłowni. Na koniec spotkania czekała dla dzieci nie lada niespodzianka – słodki poczęstunek w postaci gotowego, pachnącego ciasta na miodzie, utartego własnoręcznie przez uczestników zajęć, którzy teraz delektowali się degustacją. Pyszności.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Małgorzata Sokołowska, red. JK

Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem funkcjonuje w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem.

Skip to content