Zajęcia wakacyjne w GOK-u 2023, odc.1

Zajęcia wakacyjne w GOK-u 2023, odc.1

Pierwszy tydzień wakacji za nami. „Wakacyjne Atrakcje” w Gminie Zamość wystartowały. Dnia 4 lipca 2023 r. w Zamojskim „GOK-u Wysokie” odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu „Pszczoły miodne”. Odkryto tajniki funkcjonowania pasieki dzięki Renacie Sadowskiej, która przyjęła zaproszenie i poprowadziła pierwszą część wakacyjnych zajęć. Na spotkaniu kilkunastoosobowa grupa uczestników miała możliwość z bliska zobaczyć i dotknąć specjalne akcesoria pszczelarza, tj. ramkę, dymkę (inaczej podkurzacz pszczelarski), poidło dla pszczółek, prawdziwy ul czy też przymierzyć specjalne ochronne kapelusze z siatką.

Pani Renata pracuje w rodzinnej pasiece i opowiedziała dużo ciekawostek o pracy pszczelarza i procesie powstawania miodu. Szczegółowo omówiła jak funkcjonuje pszczela rodzina, która składa się z matki, robotnic i trutnia – ich rolach w gospodarce pasiecznej oraz etapy wykonywania określonych zadań są szalenie ważne w pszczelej społeczności. Pani Renata otworzyła uczestnikom spotkania szerzej oczy, wyjaśniając jakimi niezwykle cennymi i zdrowymi produktami obdarowują nas pszczoły. Są to nie tylko kit pszczeli (tzw. propolis), wosk pszczeli i pyłek kwiatowy, ale przede wszystkim różne rodzaje miodów. Wyjaśniła po co ludziom miód, jakie obszerne zastosowanie lecznicze ma on dla zdrowia i urody, że jest źródłem energii oraz bywa używany do leczenia chorób układu krążenia i trawienia, a ponadto ma działanie przeciwgrzybiczne. Jednak największą frajdą dla uczestników naszych pierwszych zajęć wakacyjnych w GOK-u, szczególnie łasuchów, okazała się degustacja „niebieskiego miodku”, czyli miodu ze spiruliną (algi morskie). Kolejka miodojadków nie miała końca. Bardzo dziękujemy Pani Renacie za odwiedziny, poświęcony czas, pouczającą pogadankę i za miodek. Po degustacji rozpoczęto prace projektowe i zaczął powstawać model ula, którego budowa będzie kontynuowana na następnych zajęciach wakacyjnych. Pierwsze spotkanie zwieńczyły gry i zajęcia ruchowo-sprawnościowe.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Małgorzata Sokołowska, red. JK

Zobacz foto-galerię z pierwszego spotkania wakacyjnego w Zamojskim „GOK-u Wysokie”:

Przyjdź na następne „pszczele” zajęcia – zawsze we wtorki. Szczegóły na plakacie: http://gok.gminazamosc.pl/2023/wakacje-2023-oferta/

Skip to content