„Ale Cantare” na CANTATE DEO w Rzeszowie

Zespół „Ale Cantare” reprezentował Gminę Zamość na bardzo prestiżowej imprezie w Rzeszowie, w której wzięły udział aż 23 zespoły z kraju i zagranicy. Jubileuszowy, bo XX Międzynarodowy Festiwalu Pieśni Religijnej CANTATE DEO, odbywał się w dniach 17-18 czerwca 2016 r. w kościele pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie. Nasz rodzimy chór zaprezentował się drugiego dnia imprezy, wykonując utwory: „Bądź wiesioła, Panno czysta” (pieśń anonim z XV w.), „Psalm 75”, „Stabat Mater”, „O Sacrum Convivium”, „Modlitwa”, „Parce Domine”, „Ave Maris Stella”. Jurorom przewodniczył prof. Benedykt Odya z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, zespoły oceniali również dr hab. Pavel Tuźinski – Żilina ze Słowacji, ks. dr Andrzej Widak – wykładowca muzyki kościelnej i dyrygent w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie, Zofia Stopińska z Polskiego Radia Rzeszów i Jerzy Dynia – członek zarządu Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego. Na finał festiwalu odbył się koncert jubileuszowy, podczas którego zespół „Ale Cantare” zaśpiewał utwór, pt.: „Modlitwa”. Następnie wręczono nagrody oraz podziękowania dla osób szczególnie zasłużonych dla organizacji przedsięwzięcia z okazji jego dwudziestej edycji.
W Festiwalu Pieśni Religijnej CANTATE DEO, oprócz „Ale Cantare”, wzięły udział zespoły m.in. z Rzeszowa, Łukowa, Mielca, Rybnika, Bielska-Białej, Bańskiej Bystrzycy i Preszowa na Słowacji, a także z rosyjskiego Sankt Petersburga. Nie przyznano Grand Prix, pierwsze miejsca zajęli: Chór Katedralny Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Resovienses” z Rzeszowa, Chór Mieszany „Dominanta” z Rybnika, Chór Mieszany Konserwatorium z Bańskiej Bystrzycy, Bielski Chór Kameralny i Chór Dziewczęcy Konserwatorium w Bańskiej Bystrzycy.
Organizatorem wydarzenia był Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ w Rzeszowie, współorganizatorami były Diecezja Rzeszowska i Parafia Farna pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie.

Jarosław Kalbarczyk, Aleksandra Siołek

Skip to content