III Festiwal Totus Tuus w Lipsku

Czworo solistów i 16 zespołów wystąpiło w tym roku w konkursie III Festiwalu TOTUS TUUS Pieśni Maryjnej i Patriotycznej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Trzecia edycja Festiwalu odbyła się 13 maja 2018 r., jak zwykle w Lipsku, ale po raz pierwszy wewnątrz kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela. Z okazji przypadającego w tym roku Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczestnicy oprócz utworu maryjnego wykonywali również utwór patriotyczny. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marian Rojek – Ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej oraz Ryszard Gliwiński – Wójt Gminy Zamość.
Festiwal został zainaugurowany Mszą świętą, odprawioną przez księdza Tomasza Winogrodzkiego – proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Lipsku. Następnie odbyło się uroczyste otwarcie Festiwalu, którego dokonali wspólnie ksiądz proboszcz i Jarosław Kalbarczyk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem.
Festiwal Totus Tuus od dwóch lat ma charakter konkursu. Występom przysłuchiwało się więc jury w składzie: Beata Syczuk – dyr. Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zamościu, Anna Cios – nauczyciel przedmiotów kształcenie słuchu, audycje muzyczne i chór w PSM w Zamościu, Jerzy Bałakut – muzyk, wykonawca własnych piosenek satyrycznych i nauczyciel muzyki w szkole w Krasnobrodzie, a także Stanisław Ćwik – wieloletni dyrygent Chóru Katedralnego w Zamościu, obecnie na emeryturze.
W konkursie festiwalowym wzięło udział łącznie 18 podmiotów artystycznych, w tym soliści, szkolne zespoły wokalne, młodzież i dorośli, schole kościelne i grupy muzyczne. Wśród wykonawców spoza Gminy Zamość były: zespół „Roztoczańskie Echo” z Suchowoli, zespół „Canto” ze Starego Zamościa, zespół „Udryczanki” z Udrycz i Schola z Parafii Kosobudy.
Podczas gdy jury udało się na obrady, w kościele parafialnym w Lipsku można było wysłuchać gościnnego koncertu profesjonalnych wokalistów z kwartetu męskiego AKORD z Tarnopola na Ukrainie. AKORD wystąpił w roli gwiazdy Festiwalu, jest to kwartet, który oficjalnie reprezentuje Filharmonię Tarnopolską. Istnieje od 1998 r., koncertował już w Hiszpanii i Francji, a ostatnio również w Watykanie.
Obrady Jury przedłużały się więc w oczekiwaniu na werdykt w kościele dodatkowo odprawiono „majówkę” – krótkie nabożeństwo majowe. W końcu wyniki konkursu ogłosiła przewodnicząca Jury, Beata Syczuk. Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia: w kategorii solistów w przedziale wiekowym „młodzież do lat 19” I miejsce zajęła Karolina Pawłuszkiewicz z Niepublicznego Gimnazjum w Zawadzie, której akompaniował na gitarze nauczyciel Cezary Gomułka. W kategorii soliści „osoby dorosłe” – I miejsce zajęła Aniela Kapłon, II miejsce Halina Bosiak (obie z zespołu „Wesołe Gosposie”), a III miejsce zajął Maciej Wojtasiuk z Borowiny Sitanieckiej. W kategorii zespołów i duetów w przedziale wiekowym „dzieci do lat 12” miejsce II zajął Kwartet Wokalno-Instrumentalny ze Szkoły Podstawowej w Lipsku. W tej samej kategorii w przedziale wiekowym „młodzież do lat 19” II miejsce zajęła Młodzież Parfialna z Białowoli, a miejsce III – Schola Parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Kosobudach. W kategorii zespołów „osoby dorosłe” – I miejsce zajął chór Sitanianie z Sitańca, II – grupa męska „Baryton” z Lipska, III – zespół „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii, a wyróżnienie przyznano zespołowi „Udryczanki” z Udrycz. Specjalnym wyróżnieniem jury uhonorowało księdza Krzysztofa Hawro, wikariusza parafii Lipsko, który również wystąpił podczas festiwalu, ale poza konkursem. Jedna z wykonanych przez niego pieśni była poświęcona pamięci o zmarłym nieoczekiwanie w Wielki Piątek tego roku księdzu Krystianie Kotulskim, który pełnił wcześniej posługę wikariusza w parafii Lipsko.
Wszyscy uczestnicy otrzymali za udział pisemne podziękowania, figurki Maryi oraz flagi Polski.
Wydarzenie było transmitowane na żywo na Facebook’u przez Telewizję Internetową Zamość.TV.

Organizatorami Festiwalu Totus Tuus 2018 Pieśni Maryjnej i Patriotycznej w Lipsku byli: Samorząd Gminy Zamość, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Lipsku, Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem we współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ społeczną grupą aktywnych mieszkańców parafii Lipsko.

GOK: AS i JK

Skip to content