Finał wojewódzki z wyróżnieniem dla „Sitanian”

Sukces na eliminacjach zapewnił chórowi „Sitanianie” z Gminy Zamość udział w wielkim finale jubileuszowego XX Wojewódzkiego Jesiennego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów. Wcześniej eliminacje przeprowadzono jednocześnie w 7 punktach Lubelszczyzny. Łącznie wystąpiło w nich aż 175 podmiotów wykonawczych. Z Gminy Zamość tylko „Sitanianom” udało się przejść do finału, który odbył się w sobotę, 23.11.2019 r., w Centrum Konferencyjnym Caritas Archidiecezji Lubelskiej w Lublinie.

W finale wzięło udział 43 najlepszych wykonawców z całej Lubelszczyzny – soliści, duety, formacje kabaretowe, instrumentaliści, chóry oraz zespoły wokalne. Wśród chórów wyróżnił się nasz, chór „Sitanianie” pod kierownictwem Ireny Dużyńskiej oraz przy akompaniamencie Tadeusza Flora. Chór mógł zaprezentować jedną pieśń. Wybór padł na „Przylecieli Sokołowie”. Kompozytorem utworu jest Stanisław Moniuszko, a wybór nie był przypadkowy – chodziło o uhonorowanie wielkiego polskiego kompozytora, któremu decyzją Sejmu RP poświęcony jest cały rok 2019. Wynika to z faktu, iż w tym roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Występ „Sitanian” został nagrodzony gromkimi brawami. W Jury zasiadało troje znakomitych specjalistów: prof. Iwona Sawulska – śpiewaczka, wykładowca KUL w Lublinie, Anna Kistelska – główny instruktor ds. literatury i recytacji w Wojewódzkim Ośrodku Kultury (WOK) i Piotr Chyryk – instruktor ds. muzyki z WOK w Lublinie, dyrygent Chóru „Słowiki Lubelskie”. Jurorzy przyznali łącznie 30 wyróżnień, nagrodzono w sumie 12 podmiotów, a GRAND PRIX otrzymała Stefania Banucha z Trzcińca pod Lubartowem za program kabaretowy „Jestem kobietą pracującą”. Natomiast, chór „Sitanianie” odebrał wyróżnienie. Nagrody i wyróżnienia ufundowali Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, Burmistrz Dęblina, Starostwo Powiatowe w Rykach, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarząd Oddziału Okręgowego w Lublinie i WOK.

GOK: MW i JK
GOK: Małgorzata Wołoszyn