„Ale Cantare” wśród wykonawców „Requiem” Mozarta

„Ale Cantare” wśród wykonawców „Requiem” Mozarta

1 września obchodziliśmy 83. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Częścią obchodów była Msza Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w Katedrze Zamojskiej o godz. 18:00. Następnie na Rotundzie Zamojskiej o godz 19:00 odbyła się Manifestacja Patriotyczna. Rotunda, dawna XIX-wieczna działobitnia, w czasie II wojny światowej stała się więzieniem śledczym zamojskiej placówki gestapo, obozem przejściowym i miejscem egzekucji. Według szacunków na Rotundzie zginęło sześć do ośmiu tysięcy osób. Właśnie w tym miejscu, po zakończonej Manifestacji Patriotycznej, zgromadzeni mogli wysłuchać koncertu „Requiem” d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Powołując się na słowa Dyrektora Orkiestry Pana Tadeusza Wicherka, było to specjalne wykonanie tego wybitnego dzieła, poświęconego wszystkim tym, którzy podczas wojny znaleźli się na Rotundzie, stąd zostali wywiezieni, tu stracili życie.

Pod batutą Pana Tadeusza Wicherka wystąpili: Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Chór Noster, Chór Miasta Siedlce oraz zespół wokalny „Ale Cantare” z Płoskiego (Gmina Zamość). Partie solowe śpiewali: Małgorzata Trojanowska-sopran, Aneta Łukaszewicz-alt, Jacek Szponarski-tenor, Wojciech Gierlach-bas.
„Requiem” d-moll KV 626 jest mszą żałobną. Utwór powstał w 1791 r. i jest ostatnią, niedokończoną kompozycją Wolfganga Amadeusza Mozarta. Historia jej napisania jest związana ze śmiercią 21-letniej Anny hrabiny Walsegg zu Stuppach. Jej mąż hrabia Franciszek Walsegg-Stuppach postanowił uczcić pamięć zmarłej żony zamówieniem Requiem. Mozart otrzymał je w sposób anonimowy, nie wiedząc, kto jest zamawiającym, w środku lipca 1791 r. Wówczas był bardzo zajęty. Mszą żałobną intensywniej zajął się dopiero w listopadzie. Dzieło zaprzątało go do ostatnich chwil życia. Zmarł 5 grudnia 1791 r. w Wiedniu, z przekonaniem, że requiem pisze na własną śmierć. Prace nad dokończeniem dzieła prowadzili uczniowie Mozarta: Franz Xaver Süssmayr, Franz Jacob Freystädtler, Joseph Eybler oraz jego wieloletni przyjaciel Maksymilian „Abbe” Stadler.

„Requiem” jakie usłyszeliśmy na Rotundzie Zamojskiej jest dziełem oratoryjnym o wysokim stopniu trudności dla chóru. Dla Pań z zespołu „Ale Cantare” było to kolejne wyzwanie i znowu świetnie dały sobie radę. Pomimo że zespół dobrze znał i wykonywał ten utwór wcześniej (w 2018 r. – również na Rotundzie Zamojskiej, towarzysząc Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego), to do wrześniowego występu przygotowywał się bardzo rzetelnie pod opieką Pani Barbary Rabiegi. Panie niestrudzenie szlifowały wszystkie szczegóły wykonania dzieła, spotykając się na próbach nieprzerwanie przez dwa letnie miesiące (lipiec i sierpień), kilka razy w tygodniu.

Dziękujemy zespołowi „Ale Cantare” i wszystkim wspaniałym artystom za ten przepiękny wspólny występ.

Magda Misztal
Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem
Zdjęcia: Ewa Miąsik

Skip to content