Cenne wyróżnienia w Górecku Kościelnym

Cenne wyróżnienia w Górecku Kościelnym

Pięć zespołów wokalnych reprezentowało naszą Gminę i Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość na XXV, jubileuszowym, Festiwalu w Górecku Kościelnym (powiat biłgorajski, gmina Józefów). W pierwszą niedzielę sierpnia (7.08.2022) do Górecka przybyło ponad 30 formacji wokalno-muzycznych niemal z całej Lubelszczyzny. Cenne wyróżnienia otrzymali „Sitanianie” i „Chyżanie” z naszej Gminy. Cenne, bo konkurencja była ogromna i poziom wykonawców bardzo wysoki. Wśród naszych pieśniarzy wystąpiły również „Czerwone Korale”, „Echo Lipska” i „Wesołe Gosposie”. Wszystkim NASZYM gratulujemy, bo to były naprawdę ich bardzo dobre występy.

Jubileuszowy, bo XXV Festiwal Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym, rozpoczął się Mszą świętą w Sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w intencji uczestników i organizatorów wydarzenia. Eucharystii przewodniczył JE Ksiądz Biskup dr Marian Rojek – ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a koncelebrowali ksiądz Jarosław Kędra – proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa BM w Górecku Kościelnym (gospodarz przedsięwzięcia) oraz ksiądz dr Sławomir Korona z parafii pw. św. Michała Archanioła w Zamościu. Po Mszy św. nastąpiło oficjalnie otwarcie Festiwalu i przesłuchań konkursowych. Występy oceniało Jury w składzie: Kornelia Sar – muzykolog z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Andrzej Sar – etnomuzykolog, wieloletni były pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, a obecnie kierownik Oddziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego oraz wspomniany wyżej ks. Sławomir Korona.
Wykonawców podzielono na dwie kategorie: dziecięco-młodzieżową i dorosłych. Każdy mógł zaprezentować 2 utwory, w tym co najmniej jeden maryjny, przy czym każdy nie dłuższy niż 2 zwrotki, a drugi utwór mógł być pieśnią ludową lub biesiadną. To ostatnie kryterium wprowadzono ze względu na bardzo dużą ilość zgłoszonych artystów. Już pierwsze występy zespołów, chórów i scholi ujawniły bardzo wysoki poziom większości wykonawców. Naszą Gminę reprezentowało 5 formacji: Chór „Sitanianie” oraz zespoły „Chyżanie”, „Czerwone Korale”, „Wesołe Gosposie” i „Echo Lipska”. Jury z tego grona wyróżniło dwie nasze formacje: „Sitanian” i „Chyżan”. Bardzo dobrze wypadły Panie z „Echo Lipska”, zwłaszcza że obie pieśni zaśpiewały z pamięci, bez pulpitów, i świetnie im to wyszło. Nieźle wypadły „Czerwone Korale”, choć wyjątkowo bez instruktorki muzycznej, którą interwencyjnie zastąpili dwaj akompaniatorzy z „Wesołych Gospoś” z dobrym skutkiem (nie ma to jak wzajemne wsparcie i pomoc, brawo!). Same „Wesołe Gosposie” również zaprezentowały się barwnie. Podczas wieczornego finału dyplomy za wyróżnienia odbierali na scenie Irena Dużyńska z „Sitanian” i Ireneusz Szewczuk z „Chyżan”. Nasi z Gminy Zamość pokazali się więc w Górecku Kościelnym z jak najlepszej strony, za co uniżenie dziękujemy.
W kategorii dziecięcej bezkonkurencyjna okazała się Scholka „Ziarenka Maryi” z parafii pw. Narodzenia NMP w Chmielku (powiat biłgorajski, gmina Łukowa). Wśród dorosłych, oprócz wykonawców z Gminy Zamość, wyróżnienie otrzymał tylko zespół „Sami Swoi” z Rudnika (powiat krasnostawski), a zwyciężył „Świdnik Gospel Choir” ze Świdnika k/ Lublina. Na koniec Festiwalu wystąpiła gwiazda wieczoru, czyli grupa „Bratanki”.
Warto wspomnieć, że Gmina Zamość znalazła się w gronie kilkunastu organów samorządowych z regionu, wspierających organizację tegorocznego Festiwalu jubileuszowego, tym samym herb naszej Gminy widniał na oficjalnym bannerze umieszczonym na froncie podestu scenicznego. Głównym organizatorem całego przedsięwzięcia była Parafia pw. św. Stanisława Biskupa BM w Górecku Kościelnym, a współorganizatorem Urząd Miejski w Józefowie.

Tekst i foto: Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem

Skip to content