Przywiozły „Złoty Dyplom” z Tykocina

Przywiozły „Złoty Dyplom” z Tykocina

„Złoty Dyplom”, nagrodę finansową i pierwsze miejsce w kategorii chórów jednorodnych wyśpiewały sobie wokalistki z „Ale Cantare”. Dnia 11 czerwca 2022 r. w Tykocinie w województwie podlaskim odbył się V Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” z udziałem żeńskiego zespołu z Gminy Zamość. Łącznie we wszystkich kategoriach przez niemal całą sobotę rywalizowało aż 20 chórów z różnych zakątków Polski. Grand Prix nie przyznano.

Przesłuchania konkursowe odbywały się w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie. Uczestniczyło w nich 20 chórów m.in. z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Starachowic oraz z Gminy Zamość. Rywalizację podzielono na 7 kategorii. Żeński Zespół „Ale Cantare” wystąpił w kategorii chórów jednorodnych.
Jury konkursu w składzie prof. dr hab. Grzegorz Oliwa (przewodniczący jury), prof. dr hab. Anna Olszewska, dr hab. Małgorzata Podzielny oceniało m. in. kulturę brzmienia, interpretację, dobór repertuaru czy ogólny wyraz artystyczny.
W kategorii chórów jednorodnych zespół wokalny „Ale Cantare”, prowadzony przez instruktorkę, Barbarę Rabiegę, zajął I miejsce, otrzymując prestiżowy „Złoty Dyplom” i nagrodę finansową 700 zł. Nasze „Cantarki” wykonały następujące utwory: Julio Dominquez – Lux fulgebit oraz Laudate Dominum, Asins Arbo – Ave Maria, Carl-Aage Eliasson – Kyrie.
Podczas wydarzenia chętne osoby z poszczególnych chórów oraz dyrygenci mogli w wolnym czasie brać udział w specjalnych warsztatach. O godzinie 18.00 odprawiono Mszę świętą, po której odbyło się ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i finałowy koncert laureatów.
Organizatorem głównym konkursu było Diecezjalne Radio Nadzieja z Łomży. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawował J.E. ks. dr Janusz Stepnowski – Biskup Łomżyński.
Zespół „Ale Cantare” brał już udział w ubiegłorocznym wydaniu Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej w Tykocinie, na którym zajął I miejsce i zdobył „Srebrny Dyplom” w kategorii chórów kameralnych. Tegoroczny sukces jest więc wyraźnie większy.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem

Skip to content