Święto Trzeciomajowe 2022

Święto Trzeciomajowe 2022

Kościół parafii pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Sitańcu stał się centralnym miejscem gminnych obchodów Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja i 231. rocznicy uchwalenia tego epokowego dokumentu. W programie zaplanowano uroczystą Mszę Św. dziękczynną w intencji Ojczyzny, a następnie koncertowe widowisko wokalno-słowne, pt. „Żeby Polska była Polską”, we wspólnym wykonaniu Chóru „Sitanianie” i grupy artystycznej ze szkoły w Sitańcu. Jednocześnie, z racji miejsca i tej samej daty, wierni mogli również celebrować święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Wydarzenie o charakterze duchowo-patriotyczno-artystycznym zgromadziło w sitanieckim kościele ok. 300 osób. Oprócz przedstawicieli gminnych władz samorządowych na czele z Wójtem Ryszardem Gliwińskim i Przewodniczącym Rady Gminy Zamość Piotrem Koczułapem, na uroczystość stawiło się wielu sołtysów, członków Rad Sołeckich, delegacji Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz innych organizacji i instytucji. Wśród zaproszonych gości uroczystość uświetnili m.in. Senator RP Jerzy Chróścikowski, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak i Starosta Zamojski Stanisław Grześko.
Bezpośrednio przed Mszą św. do kościoła wmaszerowało 5 pocztów sztandarowych, w tym z OSP Bortatycze, OSP Wysokie, OSP Sitaniec oraz Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zamościu, a także ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sitańcu. Mszę św. odprawił ks. proboszcz Janusz Wyłupek, nawiązując nie tylko do Konstytucji 3-go Maja, ale także do święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotował miejscowy Chór Sitanianie, który bezpośrednio po nabożeństwie zaintonował wspólne odśpiewanie Hymnu polskiego, po którym zaplanowano koncert główny.
Wcześniej słowo powitalne i wstępne wygłosili razem Wójt Ryszard Gliwiński i ks. Janusz Wyłupek, zapraszając na widowisko wokalno-słowne, pt. „Żeby Polska była Polską”. Chór i szkolni wokaliści wspomagani byli recytatorsko przez nauczycielkę Annę Buhajską. Z kolei pod kątem wokalnym uczniów przygotowała nauczycielka Małgorzata Tokarz. Akompaniował instruktor muzyczny Tadeusz Flor. Inicjatorką i główną reżyserką koncertu była Irena Dużyńska – dyrygentka Chóru „Sitanianie” – to jej starania doprowadziły do tego, że 3-go maja przed publicznością w sitanieckim kościele wystąpił skład iście wielopokoleniowy – razem te same pieśni śpiewały matki i córki, babcie i wnuczęta, teściowe i synowe. To było takie symboliczne gminne świadectwo jedności wspólnoty samorządowej – rzecz niedoceniana, acz bardzo wyjątkowa i wartościowa.
Program wierszy i pieśni został dobrany specjalnie na tę uroczystość. Koncert trwał nieco ponad 30 minut, ale to wystarczyło, żeby zachwycić publiczność. Niejednemu ze słuchaczy zakręciła się w oku łezka ze wzruszenia.
„Jestem zauroczony” – takimi słowami podsumował występ ks. Janusz Wyłupek. Do podziękowań przyłączył się Wójt Ryszard Gliwiński, zapraszając jednocześnie do mikrofonu Senatora Jerzego Chróścikowskiego, który nawiązał do osoby znanego artysty, Jana Pietrzaka, autora tekstu piosenki „Żeby Polska była Polską”, od której organizatorzy zapożyczyli tytuł gminnego wydarzenia. Ponadto, ta pieśń we wspólnym wykonaniu chóru i uczniów, zakończyła uroczystość z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3-go Maja.

GOK: Jarosław Kalbarczyk

Skip to content